Kometa przyleciała do nas prawdopodobnie spoza Układu Słonecznego

Wygląda na to, że kometa C/2017 U1 (PANSTARRS) jest obiektem pochodzącym spoza naszego Układu Solarnego. Jeśli przewidywania się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z niezwykłym odkryciem.

Zaledwie tydzień temu w ramach programu Pan-STARRS odkryta została w naszym Układzie Słonecznym nowa kometa, która otrzymała oznaczenie C/2017 U1 (PANSTARRS). Bardzo wysoka ekscentryczność orbity tego obiektu wskazuje, iż może on pochodzić spoza naszego Układu Słonecznego. Kometa posiada jasność o wartości zaledwie +20 magnitudo, co czyni ją praktycznie niewidoczną dla nieuzbrojonego ludzkiego oka. Z tego względu, że została odkryta dopiero 7 dni temu, nie możemy być jednoznacznie pewni jej pochodzenia. W najbliższych tygodniach będzie ona dokładnie badana i obserwowana, co powinno nam pomóc w ustaleniu skąd ona pochodzi.

Trajektoria lotu komety C/2017 U1 (PANSTARRS)

kometa panstarrsu

Naukowcy już w przeszłości podejrzewali, że takie przypadki są możliwe. Jeśli się potwierdzi, że kometa C/2017 U1 (PANSTARRS) pochodzi spoza naszego Układu Słonecznego, będzie to pierwszy taki znany nam przypadek w historii i bez wątpienia wielka okazja dla świata nauki na jeszcze lepsze zgłębienie tajemnic kosmosu. Miejmy tylko nadzieję, że na jej powierzchni nie znajduje się żadna protomolekuła.

źródło: kosmicznapropaganda.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o