Koncentracja gazów cieplarnianych osiąga rekordowy poziom. Przełoży się to na ekstremalne zjawiska

Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnął rekordowy poziom w 2014 roku, a powodowane przez nie zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla przyszłych pokoleń na całym świecie – poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

„Każdego roku możemy powiedzieć, że czas ucieka. Musimy działać teraz, aby zatrzymać emisje gazów cieplarnianych, jeśli chcemy mieć szansę na utrzymanie wzrostu temperatury na rozsądnym poziomie” – powiedział w oświadczeniu sekretarz generalny WMO Michel Jarraud.

gaz cieplarniany

Wykresy wygenerowane przez agencję ONZ przedstawiają poziom dwutlenku węgla, głównego gazu cieplarnianego, który zaczyna stale utrzymywać się na poziomie 400 części na milion (ppm), każdego roku ustanawiając nowe rekordy, odkąd rozpoczęły się wiarygodne zapisy w 1984 roku.

Uśredniony poziom dwutlenku węgla w 2014 roku wyniósł 397,7 ppm, ale na krótko przekroczył barierę 400 ppm na półkuli północnej na początku 2014 roku i ponownie na początku 2015, ale już na całym świecie.

gaz cieplarniany

„Wkrótce 400 ppm będzie stałą rzeczywistością” – powiedział Jarraud.

„Oznacza to, wyższe temperatury globalne przyczynią się do bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, takie jak fale upałów i powodzie, topniejący lód, podnoszenie się poziomu mórz i wzrost kwasowości oceanów. To dzieje się już teraz, a my ruszamy na nieznane terytorium w zastraszającym tempie” – oświadcza

gaz cieplarniany

Wzrost poziomu dwutlenku węgla jest wzmacniany przez wyższy poziom pary wodnej, która z kolei rośnie ze względu na emisję dwutlenku węgla – donosi WMO.

Poziomy innych dwóch głównych gazów cieplarnianych: metanu i podtlenku azotu, również kontynuowały nieustające roczny wzrost w 2014 roku, osiągając odpowiednio 1,833 części na miliard (ppb) i 327,1 ppb. Wzrost następował w najszybszym tempie od dekady.

gaz cieplarniany

Panel naukowców klimatycznych ONZ szacuje, że stężenia dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu są najwyższe od co najmniej 800.000 lat.

Jarraud zwraca się do świata, by zrobić wszystko co możliwe, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Raport pojawił się na kilka tygodni przed spotkaniem negocjatorów z ponad 190 krajów w Paryżu, aby spróbować uzgodnić nowy kontrakt klimatyczny ONZ.

gaz cieplarniany

źródło: krolowa superstar

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o