Konflikt między Izraelem a Iranem może doprowadzić do najkrwawszej wojny w historii Bliskiego Wschodu

Iran Izrael wojna

Konflikt Izraela z Iranem – dwóch mocarstw na Bliskim Wschodzie jest jak wulkan przygotowujący się do erupcji, który jeszcze nie wybuchł ale nie da się go powstrzymać.

  • Premier Izraela Benjamin Netanyahu powiedział w poniedziałek, że izraelskie służby wywiadowcze zdobyły „tajne” dokumenty przedstawiające tajny irański program nuklearny, i oskarżył Teheran o oszustwo w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.
  • Eksperci twierdzą, że atak rakietowy, który miał miejsce w Syrii w niedzielę, zabił wielu Irańczyków i został przeprowadzony przez Izrael w wyraźnej eskalacji konfliktu zbrojnego.
  • Rezultatem tego wszystkiego, jak mówią eksperci, może być wielka wojna wybuchająca w regionie już spustoszonym przez konflikt.

Premier Izraela Benjamin Netanyahu w poniedziałek powiedział, że izraelski wywiad zdobył „tajne” dokumenty opisujące tajny program nuklearny w Iranie.

W niedzielę Syria została wstrząśnięta atakiem rakietowym, który przede wszystkim był skierowany w skład amunicji Iranu wystarczająco ciężkiej, aby jej eksplozje zarejestrowały na sejsmometrach trzęsienie ziemi o sile 2,6 magnitudo i prawdopodobnie zabiły dziesiątki Irańczyków. Eksperci twierdzą, że atak został najprawdopodobniej przeprowadzony przez Izrael.

Chociaż Teheran zaprzeczył, że Irańczycy zginęli podczas ataku, bardziej agresywna postawa wobec Iranu przez Izrael może doprowadzić do poważnego starcia, które zdaniem ekspertów może doprowadzić do największej wojny, jaką Bliski Wschód kiedykolwiek widział.

Sprawca niedzielnego ataku nie został potwierdzony. Izrael rzadko bierze na siebie odpowiedzialność za ataki w Syrii, choć utrzymuje, że uderzy w jakąkolwiek działalność Iranu tam, gdzie uzna to za zagrożenie .

Szacuje się, że w Izraelu jest około 20 000 do 70 000 bojowników szyickich z Iranu i dziesiątki tysięcy rakiet, które odpalone w krótkim odstępie czasowym mogą wyrządzić duże spustoszenie.

Siły powietrzne Izraela zdają się wielokrotnie atakować Iran i Syrię

Izraelskie F-15
Izraelskie F-15

Jonathan Schanzer, ekspert ds. Iranu i Syrii w Fundacji Obrony Demokracji, mówi, że Izrael podnosi tempo ataków i ruchów przeciwko Iranowi – zbliżając się do ogromnej konfrontacji.

„Przez jakiś czas wyglądało to tak, jakby Izraelczycy się powstrzymywali” – powiedział Schanzer Business Insider. „Wydawało się, że nie chcą się angażować, nie chcą być widziani na niebie nad Syrią”.

Ale po bitwie powietrznej w lutym między siłami izraelskimi, syryjskimi i irańskimi – w której Izrael powiedział, że zniszczył irański dron i dużą część obrony powietrznej Syrii, ale też stracił myśliwca F-16 – wydaje się, że Izrael prze odważnie ku wojnie.

Izraelskie siły „najwyraźniej złamały jakąś pieczęć” – powiedział Schanzer, dodając, że Izrael może teraz wiele zdziałać, ponieważ siły powietrzne Syrii są bezbronne.

Zarówno źródła irańskie, jak i izraelskie cytowane w ostatnich doniesieniach prasowych przewidują odwet za niedzielne ataki.

„Operacja psychologiczna”

Netanyahu powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że wywiad izraelski zebrał około 100 000 dokumentów, filmów wideo i zdjęć pokazujących, że Iran kłamał na temat swoich ambicji nuklearnych, i oskarżył go o oszukiwanie w kwestii porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami zawartego w 2015 r.

Schanzer powiedział: „Szpiedzy kradli dokumenty przez cały czas, ale agencje szpiegowskie zachowywały spokój aby zebrać jak najwięcej twardych dowodów, już wystarczy.”

Sekretarz Stanu Mike Pompeo powiedział w niedzielę, że Trump wycofa się z porozumienia z 2015 roku „jeśli nie możemy go zrealizować” i zapewnił Netanjahu, że USA jest „głęboko zaniepokojone niebezpieczną eskalację irańskiego zagrożenia dla Izraela i regionu i ambicji Iranu do dominować na Bliskim Wschodzie. „

„Stany Zjednoczone są za Izraelem w tej walce i mocno popieramy suwerenne prawo Izraela do obrony” – dodał Pompeo.

Zdolność Iranu do odwetu wobec Izraela jest ograniczona

Dyplomatycznie Iran nie ma dużego wpływu. Choć Iran jest sprzymierzony z Rosją, rosyjska obrona powietrzna w Syrii wydaje się nie interesować ochroną irańskich celów przed atakami izraelskimi.

Głównym atutem Iranu jest jego wpływ na Hamas, grupę palestyńską aktywną w gotującej się Strefie Gazy na granicy Izraela oraz jego pobliskie myśliwce i zapasy rakietowe.

„Są rzeczy, które Iran może zrobić bardzo szybko, aby uczynić Izraelczyków nieszczęśliwymi” – powiedział Schanzer.

Gdy Izrael jest na uboczu wojny domowej w Syrii, gdzie ponad 70 krajów zbombardowało lub przyczyniło się do bombardowań tego kraju rozgrzewający się między Jerozolimą a Teheranem konflikt może przerodzić się w otwartą wojnę, która może wstrząsnąć całym Bliskim Wschodem.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o