Konflikt na Ukrainie przybiera na sile

Na wschodzie Ukrainy trwają zacięte walki między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Walki koncentrują się już nie tylko wokół Doniecka i Ługańska, dwóch głównych miast regionu będących bastionami rebeliantów, ale także w rejonie Nowoazowska na południu obwodu donieckiego, gdzie rebeliantów wspierają żołnierze rosyjscy.

Opanowany przez separatystów Nowoazowsk jest strategiczne położony nad Morzem Azowskim między Rosją a oderwanym przez ten kraj w marcu od Ukrainy Krymem.

Rosyjskie wojsko na Ukrainie

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Andrija Łysenki, Rosjanie weszli do Nowoazowska w czwartek i przystąpili do zaminowywania miasta. Siły ukraińskie musiały wycofać się, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wkroczyły dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy. Położony na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że Rosja jest zaangażowana w bezpośrednie operacje militarne na wschodzie Ukrainy. Dodał, że jeśli Ukraina zechce i spełni kryteria, to może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tymczasem Rosja nadal zaprzecza jakoby jej wojska znajdowały się na terytorium Ukrainy. NATO ocenia, że na Ukrainie jest co najmniej 1000 rosyjskich żołnierzy.

wojna Ukraina Rosja separatyści wojsko

Petro Poroszenko: jesteśmy blisko granicy, za którą nie będzie już powrotu do rozmów pokojowych

Tysiące żołnierzy obcego kraju i setki czołgów z obcego kraju są na terytorium Ukrainy – oświadczył na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Dodał, że to „zagrożenie nie tylko dla pokoju na Ukrainie, ale dla pokoju w Europie”.

Rosyjskie wojsko na Ukrainie

(mb)
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.