Konflikty zbrojne – groźba kataklizmu

Czy zastanawiał się ktoś o zagrożeniach jakie mogą czekać naszą planetę? Czy wśród takich kataklizmów była obawa przed koleją wojną? Domniemań jest wiele. Przy obecnym potencjale zbrojnym, zaopatrywaniem się w coraz to nowsze technologie przez armie pytań rodzi się wiele, a wraz z nimi wiele obaw.

Obserwatorzy polityczni bacznie nadzorują sytuację na świecie. Wśród przeprowadzanych prognoz jednym z zapalnych punktów może być Bliski Wschód. Czy tylko?

Otóż są dwa kraje o których w gazetach i telewizji nie mówi się za często. Jednakże konflikt jest zauważalny poprzez spór w jakim żyją sąsiedzi. Mowa o dwóch państwach Indiach i Pakistanie znajdujących się w Azji Południowej. Odpowiedzieć trzeba na podstawowe pytanie na czym polega konflikt indyjsko-pakistański.

Wszystko zaczęło się w roku 1947 kiedy to podjęto decyzję o podzieleniu Indii Brytyjskich. Dwa niepodległe państwa różniła przede wszystkim wiara hinduizm i islam, dzieje wcześniejsze historii świata pokazują w jakim stopniu może poróżnić wyznawana religia. Przedmiotem w tym konflikcie stała się prowincja rozgraniczająca dwa kraje Pendżab a dokładnie jej podział. Punktem zapalnym stał się również region Kaszmiru a dokładnie jego status.

Niesnaski miedzy państwami przerodziły się w regularne wojny. Warto dodać, iż sporne strony nazywane jednymi z nuklearnych mocarstw mają za sobą przeprowadzanie testów atomowych, co nie napawa optymizmem. Nie tylko konflikt pomiędzy wyżej wymienionymi państwami miałby katastrofalne skutki. Wyposażone w niszczycielską w skutkach broń są także Stany Zjednoczone i Rosja.

Specjaliści głoszą, że w przypadku pogorszenia się stosunków i zaognienia sporu strony wsparłyby się bronią jądrową skutki tego odczułby cały świat. Konsekwencje takich działań przyczyniłyby się do spirali zdarzeń prowadzącej do śmierci ogromnej ilości ludzi. Wystarczyłyby zmiany klimatu spowodowane użyciem broni masowego rażenia a w wyniku tego następuje zmiana w produkcji zboża i innych plonów.  Brak zapasu, lub dostępu do żywności w przeciągu krótkiego czasu prowadziłby do głodu wielu tysięcy  a nawet milion osób a co za tym idzie do ich śmierci.

Działaniem które przyczyniłoby się do uniknięcia wojny na broń atomową jest rozporządzenie w sprawie ograniczenia posiadania takiego zaplecza zbrojnego lecz dużo państw, których nie ma broni masowego rażenia dąży do jej wyprodukowania chcąc być mocarzem w swoim regionie.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.