Kongres USA jednomyślnie za bronią dla Ukrainy. Jest odpowiedź Rosji

Obie izby Kongresu jednomyślnie przyjęły ustawę, w której zwracają się do prezydenta Baracka Obamy o zaostrzenie sankcji wobec Rosji, a także udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenie broni. Jak dotąd Obama się temu sprzeciwiał. Dokument skrytykowała też Rosja, która uznała go za „akt otwartej konfrontacji”.
W ustawie zatytułowanej „Ukraine Freedom Act” (Ustawa o Wolnej Ukrainie) przyjętej najpierw przez Senat USA, a następnie także przez Izbę Reprezentantów, amerykańscy parlamentarzyści opowiedzieli się za zaostrzeniem przez USA sankcji wobec przedstawicieli władz rosyjskich oraz firm kontrolowanych przez rosyjski rząd.

Szczegółowo wskazują, że sankcjami ma zostać objęta państwowa spółka zajmująca się eksportem broni Rosoboroneksport, a także każda firma kontrolowana lub będąca własnością rządu Federacji Rosyjskiej, która zajmuje się przesyłaniem bądź produkcją sprzętu wojskowego dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, jeśli rządy tych trzech ostatnich państw nie wyraziły na to zgody. Przy okazji dodano, że sankcjami powinny też zostać objęte firmy rosyjskiego sektora obronnego, które dostarczają broń dla Syrii.

Pomoc w wojskowości, energetyce, sektorze obronnym

Ponadto ustawa, która by wejść w życie, wymaga podpisu prezydenta, zobowiązuje USA do wprowadzenia dalszych ograniczeń w zakresie eksportu produktów dla rosyjskiego sektora energetycznego. Ustawa przewiduje też nałożenie sankcji na Gazprom, jeśli firma ta ograniczy w znaczący sposób dostawy gazu ziemnego dla państw członkowskich NATO lub Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Dokument zakłada też zwiększenie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w sektorach: wojskowości, obrony, energetyki, cywilnym oraz pomocy dla uchodźców wewnątrz Ukrainy.

Demokraci i Republikanie jak rzadko zgodni

Jeśli chodzi o pomoc wojskową, to kongresmeni wprost upoważniają prezydenta USA do dostarczenia Ukrainie broni, w tym przeciwpancernej oraz amunicji, a także radarów rozpoznania artyleryjskiego oraz sprzętu łączności. Na pomoc wojskową dla Ukrainy ustawa przewiduje 350 mln dol., w tym 100 mln w roku budżetowym 2015, a resztę w dwóch kolejnych latach.

Współautorami ponadpartyjnej ustawy było dwóch senatorów: Republikanin Bob Corker oraz Demokrata Bob Menendez. – Niezdecydowana reakcja USA na trwającą na Ukrainie inwazję Rosji grozi dalszą eskalacją konfliktu – powiedział Corker. – Jednomyślne poparcie dla naszego projektu to demonstracja silnego wsparcia dla ukraińskiej suwerenności, a także (woli), by (prezydent Rosji Władimir) Putin zapłacił za atak na wolność i bezpieczeństwo w Europie.

Ustawę, co niezwykle rzadkie na Kapitolu, w ponadpartyjnym konsensusie jednomyślnie przyjęła też Izba Reprezentantów. – To jasne, że Rosja aktywnie wspiera rebelię separatystów na Ukrainie, wysyłając tam swoje wojska. To inwazja. Ale obawiam się, że na Ukrainie plany Kremla się nie skończą – oświadczył demokratyczny kongresmen Eliot L. Engel. – Musimy jasno i wyraźnie powiedzieć Putinowi, że (…) USA nie pozostawią swych przyjaciół samych i pozostaną liderem wolności, demokracji i godności dla wszystkich ludzi – dodał.

Rosja krytykuje Kongres USA

Wypowiadając się dla agencji TASS, oficjalny przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Aleksandr Łukaszewicz, uznał uchwalenie Ustawy o Wolnej Ukrainie za akt otwartej konfrontacji.

– Przyjęta bez dyskusji i stosownego głosowania ustawa nie może nie wywołać głębokiego ubolewania z powodu swego otwarcie konfrontacyjnego charakteru. Kolejny raz w Waszyngtonie wysuwa się pod adresem Rosji bezpodstawne ogólnikowe oskarżenia i grozi się nowymi sankcjami – oświadczył Łukaszewicz.

– Wydawałoby się, że poważne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego wymagają zjednoczenia wysiłków Rosji i USA. Tymczasem amerykańscy ustawodawcy w ślad za administracją prezydenta Baracka Obamy dokładają starań, by zniszczyć konstrukcję współpracy – dodał rosyjski dyplomata.

źródło: mf, PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

8 thoughts on “Kongres USA jednomyślnie za bronią dla Ukrainy. Jest odpowiedź Rosji”

 1. ukraincy to nie sa nasi bracia to mordercy naszych Ojców

  Czy ktoś zna historię ?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Ja znam.
   Ale my również nie jesteśmy wobec nich niewinni. Były czasy, kiedy i myśmy ich zabijali. Były czasy, kiedy prowadziliśmy konflikty ze wszystkimi naszymi sąsiadami. Ale teraz są inne czasy. Właśnie o to chodzi – jesteśmy braćmi.
   Gdy rodzeństwo się kłóci lub bije to się kłóci lub bije, ale jeżeli ktoś z zewnątrz będzie próbował zrobić krzywdę któremuś z rodzeństwa, to drugie bez wahania stanie w obronie. – Wiem, że nie zawsze tak jest, ale tak powinno być i uważam, że oni (Ukraińcy) są naszymi braćmi, a my ich.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. owszem, ale u nas z morderców nie robi się bohaterów narodowych, amerykanie dadzą im broń, byle nie przyszły jeszcze takie czasy i nie wykorzystali tej broni przeciwko nam, to nie są na pewno moi bracia

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
 2. Będzie wojna, już USA „Uje…e Supermocarstwo Antyeuropejskie” się o to postara ;]

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Amerykanom i silom stojacym za nimi zalezy na podsycaniu konfliktu na Ukrainie, to jasne jak slonce.Mocna Rosja nie lezy w interesie Ameryki i ich wspolbraci, wiec trzeba robic wszystko zeby ja osmieszac, prowokowac i pokazac swiatu ze wielki niedzwiedz jest grozny i trzeba go oslabic…..

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. NIE WIESZ JAK TO JEST DUŻY CHŁOP MAŁY MÓZG I CO ŻE MAJOM DUŻO ZIEMI ?
   SĄ MALI

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Może i „majom” dużo ziemi. Ty za to nie masz w domu słownika języka polskiego, a powinieneś mieć „POLAKU”.

    >STOP! Analfabetom<

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Także w interesie Polski jest aby ruscy odczepili się od Europy. Silna Rosja to zniewolone kraje słowiańskie, Rosja bez Polski i innych krajów byłego CCCP to tylko wydmuszka i zardzewiałe rakiety.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.