Koniec papiestwa jest bliski? Oto kilka przepowiedni o tym mówiących

Według jasnowidzów przyszłość Kościoła rysuje się w czarnych barwach. Kres papiestwa czy upadek Watykanu to elementy często spotykane w ich przepowiedniach. Czy Stolica Apostolska niebawem zadrży w posadach? I czy Franciszek rzeczywiście jest ostatnim papieżem?

Skandale obyczajowe, pustoszejące świątynie, postępująca laicyzacja życia czy wreszcie skrajne emocje, jakie budzą poglądy Franciszka I. Spoglądając na te kwestie wielu wiernych zadaje sobie pytanie, czy i tym razem Kościół wyjdzie obronną ręką z kryzysu, jak wielokrotnie udawało mu się to w przeszłości. Jasnowidze nie mają jednak dobrych wieści i sugerują, że kumulujące się nad Watykanem czarne chmury mogą wkrótce doprowadzić do epokowej zawieruchy…

watykan

Parravicini: „Kościół zatonie”

Benjamín Solari Parravicini (1898-1974) to najsłynniejszy jasnowidz z ojczyzny papieża Franciszka, nazywany często „argentyńskim Nostradamusem”. Ten pochodzący z wyższych sfer malarz w 1932 r. doznał pierwszej z kilkuset wizji, w czasie których od mieszkańców innego wymiaru odbierał informacje o przyszłych losach kraju i świata. Pojawiały się one u niego w postaci wewnętrznych głosów i natchnień, które Parravicini uwieczniał w formie „psychografii” – prostych rysunków, którym towarzyszyły krótkie opisy przyszłych wydarzeń.

Losy Kościoła i papiestwa były jednymi z dominujących tematów w przepowiedniach Argentyńczyka. Według niego historię Watykanu zakończy pontyfikat papieża o imieniu Piotr. Nim to nastąpi, Kościół czeka wiele kryzysów i problemów. Wizja Parraviciniego z 1948 r. ostrzegała przykładowo przed „księżowską rebelią”, a gdzie indziej wspominał on o ugrzęźnięciu papiestwa we wstydliwych aferach. Jego wizje zapowiadały również schizmę wśród katolików oraz wprowadzenie w Kościele nowych, rewolucyjnych praw.

„Papiestwo będzie miało nowe zasady. (…) Papież będzie jeździł w dalekie podróże poza Watykan i przyjedzie do Ameryki. W międzyczasie ludzkość upadnie” – pisał jasnowidz w 1938 roku, dodając w innej przepowiedni: „Nieszczęście w Rzymie, (…) hermetyzm w Neapolu. W Watykanie zaskoczenie. Kościół zatonie, papież zyska popularność, ale będzie już za późno. Reformy przestraszą katolików. (…) Przyszłość w powrocie do katakumb”.

Don Bosco: „Nie ma go w Rzymie!”

Ksiądz Giovanni Melchiorre Bosco (także Jan Bosko, 1815-88) – święty, założyciel zgromadzenia salezjanów, znany jest głównie ze swej działalności społecznej i pedagogicznej. Mniej osób wie, że posiadał on również dar jasnowidzenia. Don Bosco (jak zwany jest we Włoszech) twierdził, że wizje nachodziły go we śnie, objawiając mu przyszłe zdarzenia w symbolicznej formie.

przepowiednie
Don Bosco

Ksiądz Bosco kilkakrotnie ujrzał w nich burzliwą przyszłość Kościoła. O wizji z 1873 r. pisał: „Na niebie ukazało się cudowne jasne światło, jak w południe. Oświetlało ono drogę podróżnym. Wielka rzesza mężczyzn, kobiet, starców, dzieci, zakonników, kapłanów i nowicjuszy wyszła z Watykanu, formując kolumnę. Zerwała się silna burza, a gdy jasność pociemniała, zaczęło się wszystkim wydawać, że dochodzi do bitwy światła z ciemnością. Procesja doszła do placu pokrytego ciałami zabitych i rannych, z których wielu wołało o ratunek. Szeregi procesji przerzedziły się, a kiedy przewędrowała ona 200 wschodów słońca wszyscy zauważyli, że nie ma GO w Rzymie” – pisał Bosco, dodając jednak, że z dalszej części wizji wynikało, iż papież, po trudnych zmaganiach, zdoła „reanimować” Kościół.

Ojciec Klimuszko: „Zniknie Rzym…”

O. Andrzej Czesław Klimuszko (1905-80) – zielarz i uzdrowiciel, a przede wszystkim ekstrasens, zyskał sławę, kiedy po wojnie pomagał lokalizować zaginionych. Twierdził, że dostrzega ciągnące się za ludźmi „filmy” zawierające szczegóły z ich życia, zaś z fotografii czyta jak z otwartych ksiąg. Klimuszko miewał także wizje losów świata, z których najbardziej znane są te dotyczące inwazji muzułmańskiej na Europę, potopu oraz zmiany klimatu, po której nad Wisłą mają rosnąć owoce cytrusowe.

przepowiednie
Ojciec Klimuszko

O przepowiedniach zakonnika dla Kościoła krąży wiele legend. Miał on przewidzieć m.in. okoliczności śmierci prymasa Hlonda, zgon Jana Pawła I oraz wybór kard. Wojtyły na tron Piotrowy. Zapowiadał również, że pontyfikat tego ostatniego będzie zwiastować „nową epokę Kościoła i Polski” i że dla samej Stolicy Apostolskiej będzie on „bardzo pomyślny”. Jednak Klimuszko miał też wizje zapowiadające upadek Rzymu i Watykanu w następstwie potopu, który nadciągnie od strony Atlantyku. „Zniknie pod wodą Rzym ze wszystkimi muzeami, z cudowną architekturą, wszystkie dokumenty opatrzone pieczęcią tajności będą już na zawsze utracone” – mówił o przerażającej wizji franciszkanin. Kiedy zapytano go, czy wydarzy się to za Jana Pawła II odparł, że go tam nie widzi.

Św. Malachiasz: „Straszny sędzia będzie sądził”

„Przepowiednia papieska” to najbardziej znane proroctwo odnoszące się do losów Stolicy Apostolskiej. Według legendy jej autorem był żyjący w XII w. irlandzki biskup Maelmhaedhoc Ó Morgair, w kontynentalnej Europie znany jako św. Malachiasz, który w Rzymie, gdzie przebywał na zaproszenie Innocentego II, doznał wizji na temat losów papiestwa.

prorok Malachiasz
prorok Malachiasz

Jego przepowiednia, jak dodaje legenda, miała zostać na kilka wieków ukryta w archiwach i wyszła na światło dzienne dopiero w 1595 r., kiedy opublikował ją w swym dziele mnich Arnold Wion. Składa się ona ze 112 łacińskich wersów opisujących w symboliczny sposób następców św. Piotra, począwszy od żyjącego w XII w. Celestyna II, po ostatniego biskupa Rzymu, którego pontyfikat przypadnie na czasy apokalipsy.

Św. Malachiasz opisuje kolejnych papieży w sposób lapidarny i enigmatyczny. Przykładowo papieżowi o numerze 104, jakim był Benedykt XV, przypisane jest „Zniszczenie religii”, co zdaniem interpretatorów przepowiedni odnosi się do faktu, że jego pontyfikat przypadł w okresie rewolucji bolszewickiej i wzrostu nastrojów antyklerykalnych. Z kolei 110. papieżowi, którym okazuje się Jan Paweł II, u Malachiasza towarzyszy napis: „Z pracy Słońca”, co ma wiązać się z tym, że w dniu narodzin oraz pogrzebu papieża Polaka miały miejsce zaćmienia słońca.

Ostatnim papieżem według przepowiedni ma być „Petrus Romanus” – Piotr Rzymianin. Sądząc po chronologii jest nim Franciszek I. Przepowiednia dodaje, że „będzie on pasł owce swoje pośród zgryzot, a kiedy dokonają się rzeczy, miasto na siedmiu wzgórzach (tj. Rzym – przyp. autora) zostanie zniszczone, a straszliwy sędzia będzie sądził ludzi”.

Okiem mistyków i wizjonerów

Burzliwa przyszłość Kościoła i Watykanu pojawia się także w wizjach mistyków i orędziach przekazywanych podczas objawień maryjnych. Z tych drugich najbardziej znane są tajemnice fatimskie. Najwięcej o trudnych dla Kościoła czasach mówi wzbudzająca mnóstwo kontrowersji III tajemnica zawierająca przejmującą wizję „biskupa w bieli” idącego przez zrujnowane, pełne zwłok miasto i zmierzającego na wzgórze z krzyżem – miejsce swej kaźni.

O wizji podobnej do tej z III tajemnicy fatimskiej wspominał także papież Pius X. W 1909 roku miał on doświadczyć niespodziewanego widzenia podczas audiencji z udziałem franciszkanów. „To, co zobaczyłem było przerażające! Czy to będę ja, czy któryś z następców? Pewne jest, że papież opuści Rzym, a uchodząc z Watykanu będzie stąpał po ciałach kapłanów” – relacjonował.

Po zapoznaniu się z wizjami na temat losów Kościoła pozostaje pytanie, skąd w nich aż tyle negatywnych emocji? I dlaczego wizjonerzy i mistycy byli tak silnie przekonani o zbliżającym się upadku Watykanu (którego nazwa wywodzi się zresztą od łacińskiego „vaticinius”, oznaczającego „przepowiadający przyszłość”)? Odpowiedzi znają chyba tylko sami ekstrasensi…

Autor: Piotr Cielebiaś, Źródło: Onet

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
tteis Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tteis
Gość
tteis

w ziemię uderzy ciało i nikt was nie poinformuje o tym.