Koniec świata nadchodzi: trzy scenariusze rychłego końca świata

koniec świata

Przepowiednie rychłego końca świata pojawiają się regularnie – tylko w 2017 roku był zapowiedziany co najmniej w sierpniu, październiku i listopadzie.

Kiedy będzie Koniec Świata?

Tym niemniej apokaliptyczny scenariusz rozpatrują nie tylko astrolodzy i jasnowidzący, lecz również naukowcy. Niektórzy z nich, których osiągnięcia naukowe budzą zaufanie, również są niezbyt optymistyczni w kwestii przyszłości ludzkości.

Stephen Hawking

Stephen Hawking uważa, że ludzkość może zniknąć do 2600 roku. Jego zdaniem ciągły wzrost ludności i zwiększenie zużycia energii doprowadzą do tego, że Ziemia zamieni się w „płonącą ognistą kulę” i powtórzy los Wenus (zdaniem naukowców 4 mld lat temu ta planeta była podobna do Ziemi i nadawała się do zamieszkania). Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie innej planety nadającej się do życia — uważa Hawking. Projekt Breakthrough Starshot, w którym uczestniczy, przewiduje stworzenie floty statków międzygwiezdnych. Mają być w stanie odbyć podróż do systemu alfy Centauri i znaleźć tam planetę podobną do Ziemi.

Kevin Warwick

Brytyjski cybernetyk Kevin Warwick już teraz jest nazywany człowiekiem cyborgiem. W jego ciało wszczepiono kilka czipów RFID. Pierwszą operację miał jeszcze w 1998 roku. Te czipy pozwalają mu na przekazywanie sygnałów od układu nerwowego do komputera. Gdy profesor przychodzi do pracy, przed nim automatycznie otwierają się drzwi i zapala się światło.

Profesor jest przekonany, że człowiek w najbliższym czasie przestanie być gospodarzem planety i ustąpi dominujące miejsce maszynom. Ważną rolę w tej koncepcji odgrywa pojęcie osobliwości technologicznej wprowadzone przez Raya Kurzweila. Po osiągnięciu osobliwości technologicznej postęp maszynowy stanie się na tyle szybki i złożony, że będzie niedostępny do zrozumienia przez człowieka. Naukowcy uważają, że w takiej sytuacji nie da się przewidzieć przyszłości. Sam Warwick twierdzi: „Przyszłość wygląda wspaniale, jeśli jesteś cyborgiem lub robotem ze sztuczną inteligencją. Jeśli jesteś człowiekiem, Twój czas minął”.

Wśród naukowców nie ma jedności w kwestii daty osiągnięcia osobliwości technologicznej, jednak większość z nich uważa, że może to nastąpić w latach 2030-2045.

Frank Fenner

Australijski wirusolog, którego badania pozwoliły na zwalczenie ospy, zmarł w 2010 roku. Już wtedy dał ludzkości najwyżej 100 lat.

„Jesteśmy u progu wyginięcia. Niezależnie od tego, co teraz robimy — na wszystko jest już za późno” — twierdził. Zdaniem naukowca głównymi przyczynami wyginięcia ludzkości będzie wybuchowy charakter jej wzrostu i „niepohamowany konsumpcjonizm”.

źródło: pl.sputniknews.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o