Apokalipsa – Koniec Świata według świętego Jana – Biblia

Przekazem na temat końca świata, który jest znany praktycznie każdemu z nas niewątpliwie jest Apokalipsa Świętego Jana, która świata została w księdze Nowego Testamentu. Apostoł opisuje w niej dokładnie boską zagładę Ziemi oraz dzień Sądu Ostatecznego.

 

Wstęp

Apokalipsa świętego Jana stanowi ostatnią księgę biblii. Zawiera proroczą wizję wydarzeń towarzyszących końcowi dziejów. Nie jest to jedyna apokalipsa biblijna, uważa się ja jednak za najistotniejsza.
Księga przynosi widzenie świętego Jana, ostatniego pozostałego przy życiu apostoła. Miał on otrzymać na wyspie Patmos objawienie dotyczące losów Kościoła aż do ponownego nadejścia Chrystusa. Celem apokalipsy było pokrzepienie serc Chrześcijan polegającym na przedstawieniu w języku mistycznym i symbolicznym ostatecznego triumfu Dobra nad Złem.

Powstanie Apokalipsy datuje się na okres prześladowań Chrześcijan w Azji Mniejszej, a więc po roku 68 i najprawdopodobniej powstawała w różnych etapach. Jest to jedna z najtrudniejszych do zrozumienia i bardzo różnie interpretowanych ksiąg biblijnych.

Apokalipsa świętego Jana

Autor księgi ma objawienie, w którym Bóg przekazuje przyszłość świata i ludzkości. Adresatami Księgi jest siedem kościołów Azji Mniejszej, nad którymi Apostoł sprawował opiekę. Pierwsza część widzenia składa się z siedmiu listów kierowanych do przedstawicieli poszczególnych kościołów w Azji – Efez, Smyrna, Pergamon, Tiatyra, Sardes, Filadelfia, Laodycea.

Następnie Jan opisuje obraz Boga jaki mu się objawił w jego widzeniu – Bóg zasiada na tronie dookoła którego zasiada 24 Starców i 4 zwierzęta. Przed tronem pojawia się anioł, który nakazuje otwarcie świętej księgi, lecz jedynym godnym tego czynu okazuje się Baranek jakby zabity z siedmioma rogami i siedmioma oczyma. Otwieraon księgę zapisaną wewnątrz i na odwrocie, zapieczętowaną na 7 pieczęci. Baranek po kolei otwiera pieczęcie – wraz z otwieraniem ich, oczom Apostoła jawi się sześć zwierząt – sześć koni, które symbolizują wojnę, niesprawiedliwość, głód oraz śmierć.

Następnie Apostoł widzi jak u tronu zjawia się sto czterdzieści cztery tysiące postaci w białych szatach. Symbolizują oni poszczególne pokolenia synów Izraela, które się nawróciły.

Następnie Apostoł opisuje otwarcie siódmej pieczęci: A gdy otworzył pieczęć siódmą zapanowała w niebie cisza jakby na pół godziny. (…) A siedmiu aniołów wniosło siedem trąb, by zatrąbić.Dźwięk każdej z trąb symbolizował – podobnie jak w przypadku otwierania pieczęci – inny kataklizm (żywioł kary Bożej) : ogień, ocean, zatrucie wód, zaćmienie słońca – ciemności, szarańcza, wojna, śmierć. Siódma z trąb symbolizowała nadejście Jezusa Chrystusa co można kojarzyć z Sądem Ostatecznym.

Po wybrzmieniu siódmej trąby oczom Apostoła ukazał się Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu, która porodziła syna. Dziecię zostało porwane do Boga i Jego tronu, a niewiasta zbiegła na pustynię, gdzie miała zapewnione dostatnie życie przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni.

Dalej św. Jan jest świadkiem walki jaka toczy się między Smokiem chcącym pożreć nowo narodzone dziecię a aniołami. Oczom Apostoła jawi się kolejna scena – oto smok przekazuje swoją całą władzę Bestii wychodzącej z morza, mającej dziesięć rogów i siedem głów. Bestia zaatakowała orszak świętych i dano jej władzę nad każdym szczepem, ludem, językiem i narodem.Apostoł obserwuje także wyłonienie się z wnętrza ziemi kolejnej Bestii – Fałszywego Proroka (symbol fałszywych kultów religijnych; parodia świętego Ducha. Imię tej Bestii to 666– po dziś dzień jest to symbol Szatana.

W widzeniu Jana pojawiają się także aniołowie, którzy nawołują do nawrócenia, do służenia Bogu a nie szatanowi : jeśli kto wielbi Bestię i obraz jej (…) będzie pic wino zapalczywości Boga przygotowane, nierozcieńczone, w kielichu Jego gniewu.

Dalej Jan widzi jak zjawiają się aniołowie trzymający siedem plag ostatecznych, bo w nich się dopełnił gniew Boga.

Kolejne obrazy widziane przez Jana to: otwarcie świątyni Przybytku Świadectwa i upadek Wielkiego Babilonu.

Następnie Jan opisuje obraz Boga na Sądzie Ostatecznym oraz strącenie w otchłań Bestii (ostateczne zwycięstwo Dobra nad Złem) oraz powstanie Nowego Jeruzalem: I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemie przeminęły i morza już nie ma.

W wizji Jana pojawia się także dokładny opis – obraz Miasta Świętego Jeruzalem a z nim kolejna symbolika – liczba 12 określająca dwanaście pokoleń synów Izraela, 12 warstw fundamentów z wypisanymi imionami 12 Apostołów, 12 bram do miasta.

Autor natchniony mówi także o drzewie i rzece życia co symbolizuje nadejście Jezusa Chrystusa.

Krótkie podsumowanie apokalipsy

Księga Objawienia jest pełna kolorowych opisów wizji, które przedstawiają czasy ostateczne przed powtórnym przyjściem Chrystusa oraz nastanie nowego nieba i nowej ziemi. Księga rozpoczyna się listami skierowanymi do siedmiu kościołów Azji Mniejszej, a później odsłania klęski jakie zostaną wylane na ziemię; oznaczenie bestii numerem „666”; punkt kulminacyjny bitwy o Armagedon; związanie szatana; rządy Pana; Sąd Ostateczny (Wielkiego Białego Tronu) oraz natura wiecznego miasta Boga. Proroctwa dotyczące Jezusa Chrystusa zostaną spełnione, a ostatnie wezwanie do społeczności z nim zapewnia nas, że wkrótce powróci.

 

Czy przyjąłeś Chrystusa jako swojego Zbawiciela? Jeśli tak, to nie powinieneś się bać Bożego sądu nad światem, o którym mówi Księga Objawienia. Sędzia jest po naszej stronie. Zanim jednak przyjdzie sąd ostateczny, jesteśmy powołani do tego by świadczyć przyjaciołom i sąsiadom o Bogu i jego dziele na krzyżu oraz życiu wiecznym z Chrystusem. Wydarzenia opisane w tej księdze są prawdziwe. Powinniśmy żyć w taki sposób, aby ci którzy nas obserwują widzieli w nas radość związaną z przyszłością i zapragnęli także uczestniczyć w tym nowym i wspaniałym życiu z Bogiem

źródło:http://apokalipsa-sw-jana.streszczenia.pl, http://www.gotquestions.org/Polski/Ksiega-Objawienia-sw-Jana-Apokalipsa.html#ixzz2XOcuW6US

Ocena: 4.3. Przez 7 osób.
Proszę Czekać...

14 thoughts on “Apokalipsa – Koniec Świata według świętego Jana – Biblia”

 1. Podobnno Koran to religia szatana a w przepowiedni bylo napisane przyjdzie Jezus kiedy zlo zwycięży nad dobrem czyli obcinanie głowy i podpalanie zywcem gwalcenie kobiet wieszanie to jest dobro czy zlo odpowiedciesami sobie na pytanie plodzenie dzieci bez zapewnienia pokarmu żywności to głód liczenie na socjal to blendny tlok myślenia bo pieniadze się skaczą zaraza czyli gwalcenie kobiet bez zabezpieczenia czyli choroby weneryczne czyli to czeka polske i caly swiat polki będą gwalcone i bite nawet12latki pedofilia

  Ocena: 5.0. Przez 1 osobę.
  Proszę Czekać...
 2. Koniec kiedy to w końcu nastąpi

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Nikt nie zna dnia ani godziny

  Ocena: 3.3. Przez 4 osoby.
  Proszę Czekać...
 4. głos wołajocy na pustyni prostujcie drogę panu gładzie Ścieszki dla niego sąd boży nie będzie cierpienia płaczu ni bólu

  Ocena: 3.3. Przez 4 osoby.
  Proszę Czekać...
 5. Biblijna apokalipsa miała miejsce dawno temu, i jest opisana nie tylko w Biblii,w rożnych religiach są zbieżne fakty mówiące o wojnie bogów i apokalipsie

  Polecam w temacie:

  https://www.youtube.com/watch?v=qeggTbNQfI0

  https://www.youtube.com/watch?v=vSKgcKoDPjE

  https://www.youtube.com/watch?v=PXVVnXTyK8M

  https://www.youtube.com/watch?v=dV_aVzBWC9I

  Ocena: 5.0. Przez 2 osoby.
  Proszę Czekać...
 6. Biblia stanowi prawde a jezyk głos boga

  Ocena: 3.2. Przez 5 osób.
  Proszę Czekać...
 7. nikt nie wie kiedy bedzie koniec, wiec nie rozumiem co wy wypisujecie, cieszmy sie dniem , nie bojmy sie nocy i zyjmy w oczekiwaniu na przyjscie Pana i uwolnienie nas od zla w pokorze, szczerosci i milosci do bliznich , a zycie stanie sie rajem

  Ocena: 2.6. Przez 5 osób.
  Proszę Czekać...
 8. symboliczny Henryk Szczęśliwy jest najprawdopodobniej legendarnym Antychrystem i posiada swoje wojsko antychrystów pomniejszych,których zadaniem jest go zabić za to że jest Sługą Bożym.

  Antychryst posiada podobno „znamię imienia”,czyli 666, a to znaczy że jego imię pierwsze ma sześć liter,imię drugie i/lub imię z bierzmowania lub z konfirmacji ma sześć liter ,nazwisko rodowe ma sześć liter,a to jest w całości liczba sześćset sześćdziesiąt sześć.
  Antychryst ma ksywkę Bestia.

  Natomiast antychryści pomniejsi niestety mają dwie lub zaledwie jedną szóstkę w swoich imionach i/lub nazwisku.
  „antychryst” jest tylko obrazem Bestii,czyli Antychrysta.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 9. Koniec świata nastąpi po 3,5 roku rządów bestii, po nowych przekształceniach mieszkaniowych,czyli po przejściu własności pod skarb państwa,czyli najprawdopodobniej we wrześniu 2016roku lub w marcu 2017 roku.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 10. Koniec świata miał już miejsce dawno temu i Apokalipsa wg mnie już się spełniła

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 11. TO juz sie dzieje..Irak Syria wojna z ISIS „przewidywana” na 30 lat..! Tyle Czasu nam zostalo..

  Ocena: 1.0. Przez 2 osoby.
  Proszę Czekać...
 12. Czytaja
  C rozne ksiazki natrafilam na taka wypowiedz jednych z prorokow ktory przepowiadal calkowity koniec swiata na 3700 rok ale czy to prawda

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Raczej nie 3000 roku watpie zeby ziemia doczekala

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Ziemia się doczeka. Biblia potwierdza naukę, ISIS, Trump i Putin nire wysadzą naszej planety w powietrze, ich następcy najprawdopodobniej też. Ziemia zniknie mniej więcej za miliard lat, kiedy to Słońce dokonując żywota, wchłonie planety przez gwałtowną ekspansję.

    Ocena: 4.5. Przez 2 osoby.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.