Korea Północna buduje sztuczne wyspy. „Mogą mieć przeznaczenie militarne”

Korea Północna buduje na Morzu Żółtym sztuczne wyspy. Ich przeznaczenie nie jest do końca jasne, choć wiele wskazuje, że mogą mieć zastosowanie militarne. Wszystkie obiekty znajdują się w pobliżu poligonu pocisków dalekiego zasięgu.

Dziennik pisze, że Korea Płn. pracuje nad rozbudową wysp co najmniej od pięciu lat. Obiekty znajdują się w okolicy miasta Sohae na zachodzie kraju, 50 km od Pjongjangu. W Sohae znajduje się także poligon rakietowy pocisków dalekiego zasięgu

Szerokie zakręty, jasne pasy

Analiza zdjęć satelitarnych z 2012 roku wskazuje, iż trzy z wysepek były kamieniste, dwie pokrywał piasek. Ten sam teren sfotografowany w grudniu 2016 roku pokrywają już szerokie drogi i chodniki. „SCMP” spekuluje co do przeznaczenia wysp, twierdząc, iż mogą być przeznaczone zarówno do celów wojskowych – pod instalacje wyrzutni rakiet, broni przeciwlotniczej, pocisków do zwalczania okrętów – jak również pod działalność rolniczą.

Cytowany przez dziennik dyrektor waszyngtońskiej firmy wywiadowczej Strategic Sentinel Ryan Barenklau nie jest w stanie jednoznacznie określić przeznaczenia wysp. Jednak na podstawie obecności dróg z szerokimi zakrętami można wnioskować o ich przeznaczeniu pod mobilne wyrzutnie rakiet.

Korea Północna rozbudowuje wyspy co najmniej od pięciu lat

Barenklau wskazuje także na pasy jaśniejszego koloru widoczne na szerokich chodnikach na wyspach, twierdząc, że mogą być to fragmenty cementu odpornego na ciepło, użytego tam ze względu na odpalanie pocisków. – Są także miejsca do obserwacji, z których przykładowo (przywódca Korei Płn.) Kim Dzong Un mógłby śledzić przeprowadzanie próby rakietowej – dodaje dyrektor ośrodka.

Korea Północna rozbudowuje wyspy co najmniej od pięciu lat

Projekt podwójnego przeznaczenia?

„SCMP” przypomina, że przed dekadą Pjongjang prowadził projekt odzyskiwania lądu na terenie Morza Żółtego. Według informacji północnokoreańskiej agencji informacyjnej prace zakończono w 2012 roku, oddając do użytku farmę ryb, kaczek oraz ostryg. Analityk niekonwencjonalnej broni oraz technologii z uniwersytetu w Maryland Steve Sin uważa, iż Korea Płn. ma w zwyczaju tworzyć projekty podwójnego przeznaczenia. Ewentualne militarne instalacje znajdujące się na terenie gospodarstw rolnych na sztucznych wyspach wpisywałyby się w ten trend.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazu Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.

W sobotę reżim w Pjongjangu przeprowadził kolejną próbę rakietową, która według południowokoreańskiej armii zakończyła się niepowodzeniem.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o