Korea Północna gotowa do kolejnej próby jądrowej

Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia kolejnej próby nuklearnej – alarmują władze w Seulu. Takie informacje, powołując się na źródła rządowe, podała dziś południowokoreańska Agencja Yonhap. Tymczasem nieoczekiwanie,do stolicy Chin przybył minister spraw zagranicznych Korei Północnej.

Korea Południowa ostrzega, że ubiegłotygodniowa próba jądrowa Korei Północnej może nie być ostatnią w tym roku. Do tej pory Pjongjang testował ładunki atomowe pięciokrotnie, dwa razy w ciągu ostatnich 8 miesięcy. Ostatnią próbę przeprowadzono z najsilniejszym ładunkiem. Jego moc porównywana jest do wybuchu 10 kiloton trotylu, a eksplozja odczuwalna była na całym Półwyspie Koreańskim.

Eksperci uważają, że komunistyczna Północ mogła dokonać skoku technologicznego w miniaturyzacji ładunków jądrowych. To właśnie ten proces stanowi największe zagrożenie, bo dzięki niemu mogłyby one trafić do głowic pocisków rakietowych. Japońska agencja Kyodo podała dziś zaś, że do Pekinu przybył szef północnokoreańskiej dyplomacji Ri Yong Ho.

Chiny wciąż uznawane są za największego sprzymierzeńca władz w Pjongjangu, choć – podobnie jak społeczność międzynarodowa – krytykują ostatnie działania Korei Północnej.

IAR/Tomasz Sajewicz/Tajpej, Polskie Radio

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.