Korea Północna gotowa do próby nuklearnej?

korea północna próba nuklearnaKorea Północna jest bliska przeprowadzenia czwartej próby nuklearnej – tak uważają analitycy z prestiżowego instytutu opublikowanych na stronie 38 North. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że wokół miejsca, gdzie wcześniej dokonywano detonacji – panuje spokój. To jednak nie jest dobra wiadomość.

Zdjęcia północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Punggye-ri wykonano w lipcu tego roku. Eksperci pracujący w US-Korea Institute przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa nie zaobserwowali żadnych podejrzanych działań czy transportów do tego miejsca, które mogłyby świadczyć o przygotowaniach do testu.

Po porównaniu wcześniejszych klisz doszli jednak do wniosku, że Korea Północna może być gotowa do przeprowadzenia kolejnej próby nuklearnej. Od wydania rozkazu do testu mija zazwyczaj od 6 do 8 tygodni.

Komunistyczna Północ trzykrotnie dokonywała testów jądrowych – w 2006, 2009 i ostatnio – w ubiegłym roku. Negocjacje na temat warunków zamrożenia północnokoreańskiego programu jądrowego utknęły w martwym punkcie prawie sześć lat temu.

korea północna próba nuklearna

źródło: IAR (RZ, MWL)

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o