Korea Północna w niedzielę rano wystrzeliła pocisk balistyczny. Coraz bliżej wojny?

Korea Północna dokonała w niedzielę rano czasu lokalnego, próby wystrzelenia pocisku balistycznego. Test zakończył się fiaskiem – poinformowały źródła wojskowe Korei Południowej. Fakt jego przeprowadzenia, na krótko przed wizytą wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a w Seulu, potwierdził Pentagon. „Próba zagraża całemu światu” – głosi oświadczenie MSZ Korei Południowej.

„Korea Północna próbowała dziś rano wystrzelić niezidentyfikowany pocisk balistyczny z rejonu Sinpo, w prowincji Hamkjong na wschodzie kraju, ale według naszych ocen test zakończył się fiaskiem” – poinformowało Biuro Szefów Połączonych Sztabów sił zbrojnych Korei Południowej.

Ministerstwo obrony Korei Południowej oświadczyło, że test jest badany i na razie odmówiło podania bliższych szczegółów. Urząd prezydenta Korei Płd. zwołał posiedzenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa aby omówić konsekwencje nowego testu i obecną sytuację.

Szybka eksplozja

Dokonanie przez Pjongjang nieudanej próby z pociskiem balistycznym potwierdził Pentagon. Według rzecznika dowództwa sił zbrojnych USA na Pacyfiku, kmdr Dave’a Benhama, pocisk nieustalonego jeszcze typu eksplodował „niemal natychmiast po starcie”. Benham dodał, że test badany jest przy ścisłej współpracy z siłami zbrojnymi Korei Południowej i Japonii.

Próby dokonano nazajutrz po wielkiej paradzie wojskowej w stolicy Korei Północnej – Pjongjangu z okazji 105. rocznicy urodzin założyciela państwa Kim Ir Sena i na kilka godzin przed przybyciem do Seulu wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Podczas parady zaprezentowano nowe rodzaje pocisków balistycznych, w tym wystrzeliwanych z okrętów podwodnych.

Wcześniej światowe media spekulowały, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un może zarządzić nowy test broni nuklearnej.

„Pokaz siły”

„Zademonstrowanie przez Koreę Północną na paradzie wojskowej całego szeregu ofensywnych pocisków i posunięcie się do odpalenia pocisku balistycznego jest pokazem siły, który zagraża całemu światu” – głosi oświadczenie MSZ Korei Południowej.

W oświadczeniu zagrożono „karnymi działaniami” w przypadku „dalszych prowokacji”. Do tych prowokacji zaliczono m. in. próbę z bronią nuklearną lub z pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu.

Według komunikatu Białego Domu Pence został poinformowany o nowej próbie rakietowej Pjongjangu i jest w stałym kontakcie z prezydentem Trumpem. W Seulu, który stanowi pierwszy etap jego podróży do Azji, Pence ma omawiać ze stroną południowokoreańską pogarszającą się sytuację na Półwyspie i Koreańskim i wzrastające ryzyko bezpośredniej konfrontacji zbrojnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Trump oświadczył niedawno, że „należy się zająć problemem Północnej Korei ” i skierował w stronę wybrzeży tego kraju grupę okrętów wojennych z lotniskowcem USS „Carl Vinson”. Pjongjang już wcześniej niezwykle ostro krytykował kolejne wspólne manewry wojsk amerykańskich i południowokoreańskich zarzucając Seulowi i Waszyngtonowi przygotowania do inwazji Północy.

Pocisk ma dotrzeć do USA

Korea Północna dokonała już pierwszej próby z pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu i przeprowadziła serię próbnych eksplozji głowic nuklearnych. Pjongjang dąży do opracowania pocisku balistycznego z głowicą nuklearną, który byłby zdolny osiągnąć terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem analityków, Kim Dzong Un rozbudowując potencjał rakietowy i nuklearny, mimo zakazów ONZ, chce, poza wywieraniem nacisku politycznego na Seul i Waszyngton, wzmocnić również swoją pozycję i wizerunek wewnątrz kraju.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

8 thoughts on “Korea Północna w niedzielę rano wystrzeliła pocisk balistyczny. Coraz bliżej wojny?”

 1. To wracamy na stare smieci 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. ta wersja strony to dno… po co było zmieniać coś co było dobre???

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Lepsza tamta wersja strony… Ta jest taka 2/10 😀

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Zmiana na gorsze; poprzednia wersja, choć niedoskonała, była lepsza od obecnej. Dlaczego zmieniliście na gorszą?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 5. czarna strona byla lepsza

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. 10/10

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 6. a może test był udany? bo testowali to czego nie widzicie ?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Nie będzie III wojny światowej, bo sprzęt do jej wywołania nie zadziała. Po żadnej stronie nie zadziała.
   usrańcy już sobie ostrzyli zęby na Koreę jak na wcześniejsze kraje, które nawiedzili swoją wojenną śmiercionośną demokracją, a wyszła klapa.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.