Korea Północna: Trzęsienie ziemi po wybuchu bomby atomowej

Władze Korei Płn. potwierdziły oficjalnie w środę, że przeprowadziły próbny wybuch niewielkiej bomby wodorowej. Wybuch spowodował wstrząs o sile 5,1 st. Odnotowały go obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Południowej.

Byłaby to już czwarta próba z bronią jądrową przeprowadzona przez Pjongjang – podkreśla agencja AFP.

bron atomowa

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że poprzedni test w 2013 roku również wywołał wstrząs o sile 5,1 st., co obserwatoria sejsmologiczne odnotowały początkowo jako trzęsienie ziemi.

bron atomowa

Prawdopodobnie eksplozja podziemna

W południowokoreańskim ministerstwie spraw zagranicznych zwołano specjalną naradę dla oceny sytuacji. Odbyło się też posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przedstawiciel służb wywiadowczych tego kraju podkreślił w wypowiedzi dla agencji Reutera, że władze Korei Północnej nie uprzedziły o ewentualnej próbie z bronią jądrową ani Chin, ani Stanów Zjednoczonych.

Spotkanie w tej sprawie zaplanowała też Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Rzecznik rządu Japonii oświadczył, że władze w Tokio sprawdzają, czy wstrząsy nie miały związku z próbą jądrową. Premier kraju, Shinzo Abe, oświadczył, że Japonia nie będzie tolerowała testów nuklearnych na terenie Korei Północnej. Środowy test określił jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Japonii.

Źródła w Pekinie utrzymują, że, jeśli rzeczywiście doszło do próby z bronią jądrową, była to prawdopodobnie eksplozja podziemna, na głębokości 10 km.

Rzecznik Pentagonu poinformował, że amerykańskie władze wojskowe z uwagą śledzą i analizują doniesienia o możliwym trzęsieniu ziemi w pobliżu północnokoreańskiego poligonu jądrowego. O sytuacji został też powiadomiony Biały Dom.

Poprzednie próby

Korea Północna trzykrotnie – w 2006, 2009 i 2013 roku – dokonywała prób z bronią atomową. Próby te wywołały międzynarodowe protesty, a także nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Jak dotąd próby powstrzymania nuklearnych ambicji Pjongjangu poprzez nałożenie sankcji nie dały rezultatu. Niepowodzeniem zakończyły się też rozmowy sześciostronne, których uczestnikami byli przedstawiciele rządów obu państw koreańskich, Rosji, Chin, Japonii i USA. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

źródło: tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Korea Północna: Trzęsienie ziemi po wybuchu bomby atomowej”

 1. Tragikomiczny ten news! Korea może dosięgnąć rakietami USA… Ja się bardziej obawiam, że USA może dosięgnąć swoimi rakietami i bombami Koreę, czy co gorsza, Polskę. Bo to nie Korea, nie Irak nawet, czy ZSRR, ale właśnie to USA kilkakrotnie, zupełnie bez potrzeby użyło tej broni w celu mordowania bezbronnych cywilów. Najbardziej się jednak boję tego, że niedawno odtajnione plany zakładały zrobienie z Polski post atomowej pustyni, wymordowanie większości obywateli naszego kraju, dzisiaj pewnie plany są podobne, biorąc pod uwagę niechęć Szatanów Zjednoczonych do przyjmowania Polaków do swego kraju (wizy) i stacjonowanie na stałe tutaj ich żołnierzy. Ciekawe, czy po planowanym trzy dekady temu Polaków, dzisiaj propaganda amerykańska, jak obecnie czyni wobec innych swoich ofiar jako złych ludzi, którzy zasłużyli na swój los, bo tak wmówiła już, że dzieci zamordowane przez USA, były tymi „złymi”, które zasłużyły na śmierć. Mnie przeraża, ten obcy naszej cywilizacji relatywizm moralny, jaki wydziera z tego newsa. Pozdrawiam!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Też tak sądzę…teraz jesteśmy ich przyjaciółmi a kiedyś chcieli nas zniszczyć… Oby nie przyszły im takie zamiary…

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.