Korea Północna uruchomił reaktor plutonowy

Wywiad południowokoreański powiadomił deputowanych, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor, mogący dostarczać do sześć kilogramów plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

 

Reaktor w ośrodku Jongbion wyłączono w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu „rozbrojenie za żywność”, który obecnie znajduje się w impasie. Jego ponowne włączenie Korea Północna zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu przez Pjongjang w lutym trzeciej próby nuklearnej. AP pisze, że na zdjęciach satelitarnych „widać oznaki, że ten reaktor może już pracować”.

Według południowokoreańskiego wywiadu reaktor został ponownie uruchomiony w sierpniu; nie ujawniono źródła tych informacji.

Zapowiadając w kwietniu ponowne uruchomienie tego 5-megawatowego reaktora, rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej wskazywał, że Pjongjang zamierza „wzmocnić swój arsenał nuklearny, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i o jakość”. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA pisała wtedy, że ponowne uruchomienie reaktora ma też rozwiązać problem „poważnych” niedoborów energii elektrycznej.

Wcześniej we wtorek Korea Płn. ogłosiła mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się w czwartek na wodach u wybrzeży Korei Płd. wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Pjongjang ostrzegł, że ćwiczenia te mogą spowodować „nieprzewidywalną katastrofę”.

źródło: wp.pl, (sol, ap)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.