Korea Północna odpaliła rakiety w stronę morza. USA ostrzegają: “Powstrzymajcie się od prowokacji”

Korea Północna wystrzeliła 25 rakietUSA wezwały Koreę Północną do powstrzymania się od prowokacyjnych działań, po tym jak pojawiły się doniesienia o odpaleniu przez Pjongjang 25 pocisków krótkiego zasięgu ze wschodniej części Półwyspu Koreańskiego w kierunku morza.

Rakiety miały przelecieć nad morzem 70 km. – To pociski z lat 60., dziś nie są już tak niebezpieczne, jak w czasie, gdy zostały wyprodukowane. Ale nie mamy wątpliwości, że wystrzelenie ich było prowokacją i pokazem siły – powiedział rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony Kim Min-seok.

– Ściśle monitorujemy sytuację na Półwyspie Koreańskim – oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA James Psaki. – Po raz kolejny apelujemy do Korei Północnej o powstrzymanie się od prowokacyjnych działań, które pogłębiają napięcia – dodał.

Korea Północna wystrzeliła 25 rakiet

Korea Północna wystrzeliła 25 rakiet

To prowokacyjne działanie?

W ramach sankcji ONZ Korea nie ma zakazu wystrzeliwania pocisków krótkiego zasięgu i często testuje swój arsenał. – W naszej opinii to prowokacyjne działanie, które ma być pokazem siły, dlatego rakiet było tak dużo – podkreśla rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony. Kim Min-seok zaznaczył też, że Korea Płn. nie uprzedziła o swoich zamiarach, przez co część południowokoreańskich statków i samolotów znalazła się w niebezpieczeństwie.

To już kolejna próba rakietowa w tym miesiącu. Poprzednią Pjongjang przeprowadził podczas trwających dorocznych wspólnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej. Wówczas wystrzelono cztery pociski.

źródło: gazeta.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o