Korea Północna zadeklarowała gotowość ataku na amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson

Okręt został skierowany przez prezydenta Donalda Trumpa na wody koreańskie. Decyzja została wydana w związku z groźbą nowego północnokoreańskiego testu nuklearnego.

„Nasze rewolucyjne siły są w gotowości bojowej do zatopienia amerykańskiego lotniskowca atomowego jednym uderzeniem” – głosi niedzielny komentarz zamieszczony w dzienniku „Rodong Sinmun”, organie rządzącej Partii Pracy Korei.

Gazeta porównała lotniskowiec do „wielkiego zwierzęcia” zaznaczając, że „atak na niego byłby „realnym ukazaniem naszej potęgi wojskowej.

Testy nuklearne

Komentarz opublikowano na trzeciej stronie „Rodong Sinmun”, poprzedzając go dwustronicową relacją z wizyty północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una na fermie trzody chlewnej.

Władze USA nie ujawniły, gdzie znajduje się obecnie grupa uderzeniowa na czele z lotniskowcem USS Carl Vinson. Wiceprezydent Mike Pence oświadczył w sobotę, że przybędzie ona na miejsce „w ciągu dni”, ale żadnych szczegółów nie podał.

Japonia poinformowała o wysłaniu w piątek dwóch swych niszczycieli do wspólnych ćwiczeń z amerykańską grupą.

We wtorek przypada 85. rocznica utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych. Święta takie bywały w przeszłości okazją do testów uzbrojenia. Korea Północna przeprowadziła pięć testów nuklearnych, w tym dwa w ubiegłym roku i pracuje nad pociskami balistycznymi zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Autor: tas/sk / Źródło: PAP
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Korea Północna zadeklarowała gotowość ataku na amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson”

  1. Lotniskowiec Carl Vinson rok budowy 1975, lat ponad 40. Niezly zlom chocby po ulepszeniach i remontach i znowa byc moze bronia. Obawiam sie ze KRLD ma nowsza bron i okrety?!

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.