Korea Północna zminiaturyzowała głowice jądrowe

Korea Północna zminiaturyzowała głowice jądrowe w celu wyposażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych – oświadczył w środę czasu lokalnego przywódca tego kraju Kim Dzong Un, cytowany przez oficjalną agencję KCNA. W mediach pokazano także Kima stojącego przy – prawdopodobnie – jej srebrnej makiecie.

Kim Dzong Un poinformował o tym po spotkaniu z północnokoreańskimi ekspertami ds. nuklearnych.

Srebrna makieta bomby

W północnokoreańskich mediach pokazano później przywódcę stojącego przy makiecie domniemanej, zminiaturyzowanej bomby w otoczeniu naukowców. W tle widoczne były rakiety balistyczne, na których, według Pjongjangu, bomba ta mogłaby być zamontowana.

Już w ubiegłym roku specjaliści z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych wyrażali swoje obawy, iż Korea Płn. jest w posiadaniu technologii pozwalających na miniaturyzację głowic jądrowych, tak by możliwe było umieszczenie ich na rakietach.

Kim Dzong Un przy domniemanej bombie, w tle rakieta balistyczna glowica atomowa

Wcześniej były testy

6 stycznia Pjongjang poinformował, że dokonał udanego testu zminiaturyzowanej bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

W odpowiedzi na test bomby wodorowej Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaaprobowała na początku marca rezolucję zaostrzającą zdecydowanie sankcje wobec Korei Północnej.

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Sankcje ONZ objęły także przedstawicieli handlowych Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie.

Prezydent USA Barack Obama określił zaostrzenie sankcji jako „zdecydowany sygnał” wysłany Korei Północnej. Według niego był to „prosty komunikat” wspólnoty międzynarodowej mówiący o tym, że „Korea Północna musi zarzucić te niebezpieczne programy (nuklearne) i znaleźć lepszą ścieżkę (rozwoju) dla swego narodu”.

Tekst projektu uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu, które ostro i zdecydowanie potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Koreę Północną.

Arsenał gotowy „w każdej chwili”

Zaostrzenie sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Pjongjang nazwał prowokacją i zagroził ostrą reakcją, w tym „mobilizacją różnych środków i sposobów”, by podjąć „zdecydowane i bezlitosne fizyczne przeciwdziałania”.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Kim Dzong Un polecił w związku ze „wzrastającym zagrożeniem ze strony wrogów”, aby arsenał nuklearny jego kraju był gotowy do użycia „w każdej chwili”.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Korea Północna zminiaturyzowała głowice jądrowe”

 1. Ale bezstronnie patrząc to ten obecny Kim to pajac…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Myśl samodzielnie i zastanów się, skąd masz o nim informacje? Jedyne, które mamy, na temat tego człowieka i KP, pochodzą od jego wrogów, są w zasadzie zwykłą propagandą wojenną, a ta zawsze ma na celu odczłowieczenie wroga, bo takiego człowieka można swobodnie zabić. Kiedyś mówiono, że Saddam jest zły, ma środki masowej zagłady, a pod jego rządami źle się ludziom żyje. Oczywiście, jak w przypadku KP, winnym poziomu życia w Iraku było USA, które wpierw podżegało Saddama do wojny z Kuwejtem, a później samo napadło na Irak i przejęło Kuwejt nakładając jednocześnie na Irak sankcje, podobnie i w przypadku KP sankcje skutkują niskim poziomem życia, ale jakim, tego nie wiemy. Oczywiście w Iraku USA zaprowadziło wolność i demokracje w swoim stylu tak wielką, że w tym kraju już wymordowano chyba wszystkich chrześcijan, a ludzie otwarcie na co dzień się mordują. Do niedawna mówiono u nas tyle o Białorusi, że panuje tam niski poziom życia, a dzisiaj wszyscy milczą, bo Białoruś świetnie sobie radzi mając to, czego w Polsce już nie ma, czyli własny przemysł ciężki. Proponuję doprawdy, weryfikować informacje, bo te często są dezinformacjami. Pozdrawiam

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. tylko czekać aż USA zrówna zrobi z koreji kolejną pustynie jak na Saharze

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Raz już próbowali i jakoś im nie wyszło. Z jednej trony pomagali Koreańczykom Chińczycy a z drugiej Rosjanie i tak samo było by obecnie z tą różnicą że Chiny wykończyły by USA ekonomicznie i praktycznie jest to jedyny kraj któremu wujek Sam nie podskakuje.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.