Korea Południowa spowita piaskiem z pustyni

Korea Południowa spowita piaskiem z pustyni

Powietrze Korei Południowej jest mocno zanieczyszczone pyłem, który przywędrował z wiatrem znad pustyni w Mongolii. Tak duże stężenie drobnych cząsteczek nie było odnotowane od pięciu lat. Władze apelują, by nie wychodzić z domu.

W poniedziałek 23 lutego Korea Południowa znalazła się pod grubą warstwą żółtego pyłu. Koreańska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenie. Alerty obowiązuję między innymi w Seulu, Incheon, w prownincji Gyeonggi, Xinhua oraz w Gangwon.

Korea Południowa spowita piaskiem z pustyni

Najgorzej od pięciu lat

Żółte ostrzeżenia meteorologiczne wydawane są wtedy, gdy koncentracja drobnego pyłu wynosi 800 mikrogramów na metr sześcienny. Taki stan musi utrzymywać się przez co najmniej dwie godziny. W Seulu stężenie cząstek stałych PM10 wzrosła do 1044 mikrogramów na metr sześcienny. Jest to najwyższy wskaźnik od 25 grudnia 2009 roku, kiedy w powietrzu unosiło się 963 mikrogramy na metr sześcienny. PM10 oznacza, że średnica cząsteczek zawieszonych w powietrzu jest mniejsza niż 10 mikrometrów.

Maski na twarz i okulary ochronne

Władze Korei apelują, aby pozostać w domach. Mieszkańcy zanieczyszczonych terenów powinni nosić dodatkowo okulary ochronne oraz maski.

Silny wiatr przywlókł pył nad Półwysep Koreański znad mongolskiej pustyni. Zanieczyszczenie w powietrzu może utrzymać się do wtorku.

Źródło: china.org.cn, pluznews.com, tvn meteoAutor: mab/r

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.