Korea Południowa wykryła w powietrzu ksenon

Południowokoreańska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała o wykryciu niewielkiej ilości ksenonu, który może pochodzić z próbnego wybuchu nuklearnym, przeprowadzonym w środę przez Koreę Północną. Tymczasem Chiny i USA krytykują się za dotychczasową politykę wobec reżimu w Korei Płn.

 

Korea Polnocna

Podkreślono, że potrzebne są dalsze analizy i pobranie więcej próbek, by stwierdzić, czy cząsteczki ksenonu pochodzą z północnokoreańskiej próby. Wykryta ilość tego gazu szlachetnego nie przekracza znacząco jego normalnego poziomu w powietrzu.

Wątpliwości, czy to był wodór

Reuters pisze, powołując się na opinie ekspertów, że obecność ksenonu nie oznacza, iż zdetonowana została bomba wodorowa. Wielu ekspertów podaje w wątpliwość informacje władz w Pjongjangu, iż dokonano próby z bombą wodorową.

Izotop ksenonu Xe-135 jest jednym z produktów ubocznych rozpadu paliwa uranowego w reaktorach.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale.

Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Koreę Płn.

Chiński apel do sąsiada

Tymczasem chińskie MSZ wezwało w piątek Koreę Płn. do przestrzegania zobowiązań ws. denuklearyzacji i powstrzymania się od działań, które będą prowadzić do pogarszania się sytuacji w regionie. Podkreśliło, że Pekin nie ma kluczy do rozwiązania problemu nuklearnego.

– Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i zabezpieczenie porozumień pokojowych i stabilizacyjnych w tym regionie zgodnie z wzajemnym interesem wszystkich stron jest ich (stron) obowiązkiem i wymaga od nich dalszych wysiłków – powiedziała rzeczniczka ministerstwa Hua Chunying.

Nawiązała tutaj do negocjacji ze społecznością międzynarodową z 2005 roku, kiedy to komunistyczny reżim zgodził się zakończyć swój program nuklearny w zamian za pomoc. Jednak później Pjongjang odszedł od stołu rozmów – przypomniała agencja Reutera. Podczas konferencji prasowej Chunying nie udzieliła odpowiedzi na pytanie, czy Chiny wysłały życzenia urodzinowe przywódcy komunistycznego reżimu w Pjongjangu Kim Dzong Unowi. Agencja Kyodo zaznaczyła, że w piątek przypadają prawdopodobnie 33. urodziny Kima.

Pekin poucza Zachód

Tego samego dnia chińskie media zwróciły uwagę, że rozwiązanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim nie zależy tylko od Pekinu. W gazecie „Global Times”, wydawanej przez organ prasowy partii komunistycznej „Renmin Ribao”, napisano, że nie będzie szans na pokój, jeżeli „Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nie zmienią swojej polityki wobec Pjongjangu”.

„Poleganie tylko na presji wywieranej na Północ przez Pekin w celu porzucenia przez nich planów nuklearnych jest iluzją” – oceniono.

Różnica perspektyw

Sytuację w regionie inaczej postrzegają jednak media zachodnie. Brytyjski dziennik „Guardian” podkreślał w tym tygodniu, że jako główny sojusznik i sponsor północnokoreańskiego reżimu Pekin ma do odegrania „kluczową rolę” w rozwiązaniu tego kryzysu.

Podobnie w czwartek przekonywał dziennik „Financial Times”, zwracając uwagę, że Korea Północna stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa na świecie i rozwiązanie tego złożonego problemu będzie wymagało współpracy Stanów Zjednoczonych i Chin.

Zmiana strategii wobec Korei Płn.?

Sekretarza stanu USA Johna Kerry w czwartkowej rozmowie z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi zaapelował o próbę zmiany dotychczasowej strategii wobec władz Korei Północnej. Kerry, relacjonując przebieg rozmowy, podkreślił, że Chiny mają „pewne podejście” do tego tematu, a Waszyngton dawał Pekinowi „przestrzeń do realizacji (strategii)”.

– Jednak podczas rozmowy z Chińczykami dałem jasno do zrozumienia, że ta strategia nie przyniosła efektów i dlatego nie możemy jej kontynuować – mówił Kerry. Jednocześnie zapewnił, że uzgodnili z Wangiem konieczność współpracy ws. północnokoreańskiego programu nuklearnego.

Pjongjang wciąż świętuje

Natomiast w piątek na ulicach i placach stolicy Korei Północnej zebrały się dziesiątki tysięcy żołnierzy i cywilów, którzy w ten sposób uczcili ostatnią próbę broni jądrowej – relacjonuje agencja Associated Press. W demonstracjach wzięli też udział przedstawiciele władz.

„Z ogromną radością świętujemy historyczne wydarzenie w dziejach kraju jakim był pomyślny test broni wodorowej” – widniał napis na jednym z transparentów. Nie wiadomo, czy w zgromadzeniu wziął udział Kim.

źródło: PAP, tvn24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.