Rosyjski astronom: „Kosmici nie chcą nawiązać z nami kontaktu”

Kosmici ziemia

Dyrektor Instytutu Astronomii Rosyjskiej Akademii Nauk Dmitrij Bisikało powiedział, że uznaje istnienie wielu pozaziemskich cywilizacji poza Układem Słonecznym. Jego zdaniem kosmici po prostu „nie chcą nawiązać kontaktu”.

„Dopuszczam istnienie cywilizacji pozaziemskich. Przecież nasza cywilizacja istnieje. Przeprowadzając analogie, mogą istnieć inne i prawdopodobnie jest ich wiele. Profesor astronomii i astrofizyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz doktor Frank Drake w 1960 roku opracował wzór, który pozwala na obliczenie liczby pozaziemskich cywilizacji, z którymi moglibyśmy nawiązać kontakt. Zgodnie z tą formułą, jeśli wykorzystamy parametry odpowiadające naszej aktualnej wiedzy, takich cywilizacji powinno być wiele” – powiedział Bisikało.

Jak podkreślił, ludzkość nadal nie znalazła dowodów na istnienie obcych, bo „kosmici nie chcą nawiązać kontaktu”. Bisikało uważa, że inne wyjaśnienie może dotyczyć stosunkowo krótkiego okresu istnienia takich cywilizacji.

Na przykład nasza cywilizacja do początku XX wieku nie emitowała dodatkowego promieniowania. Obecnie Ziemia obfituje w sygnały elektroniczne o różnym zakresie, ale ogólna tendencja sprowadza się do zmniejszenia strat i poziomu sygnału. Naukowiec wyjaśnił, że po odkryciu egzoplanet dyskusje na temat istnienia innych cywilizacji przeszły na płaszczyznę eksperymentalną. Obecnie jednym z najbardziej palących zadań jest określenie ewentualnych biomarkerów w kosmosie, czyli dowodów na istnienie życia i, oczywiście, ich poszukiwanie. Biomarkery to tlen, ozon, metan, ale ich obecność na egzoplanecie nie gwarantuje, że jest tam życie.

— Należy zauważyć, że wiele biomarketów pojawia się w ultrafioletowym spektrum, którego badaniem zajmie się Spectrum-UV. Prawdopodobnie przy jego pomocy zobaczymy coś naprawdę interesującego – dodał Bisikało.

 

źródło: pl.sputniknews.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Quartz Quantrum Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Quartz Quantrum
Gość
Quartz Quantrum

Święta prawda. Zaprzyjaźnić się z dzikim zwierzęciem to zaprzeczenie inteligencji