Królowa europejskich wulkanów – Etna, znów się rozszalała. Od wtorku wypluwa z siebie pokłady lawy na wysokość 100 metrów

Królowa europejskich wulkanów – Etna, znów się rozszalała. Od wtorku wypluwa z siebie pokłady lawy na wysokość 100 metrów.. Drogi blisko wulkanu pokryte są kamieniami wulkanicznymi i popiołem.  Na razie bezpośredniego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców nie ma.

 Etna  najwyższy aktywny wulkan w Europie, wypluwa z siebie pióropusze popiołu i lawy rozświetlając nocne niebo w  Sycylii. Włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii  zarejestrował zwiększona aktywność wybuchową wulkanu. Istnieje kilka zamieszkałych wiosek na zboczach Etny ale na razie nie ma dużego zagrożenia dla nich choć niewykluczone, że w najbliższych dniach jeżeli aktywność wulkanu dalej będzie rosła to zostaną ewakuowane. Potoki rozżarzonej magmy ciągną się na odległość 7 kilometrów. Chmura popiołu wulkanicznego przeszkadza w kursowaniu samolotów, wyznaczane są trasy zastępcze. Wtorkowy wybuch nie spowodował przerwy w ruchu lotniczym na lotnisku obsługujących pobliskie miasto Katania.

źródło:earthquake-report.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o