Krótka ale ogromna erupcja wulkanu Etna we Włoszech

0
21
Wulkan Etna Włochy

W niedzielę, 28 grudnia 2014 roku we Włoszech  doszło do erupcji wulkan Etna. Erupcja wulkanu była krótka ale najbardziej intensywna i najsilniejsza od 02 grudnia 2013.

Do erupcji najbardziej aktywnego wulkanu w Europie doszło w niedzielę, 28 grudnia 2014 roku w godzinach popołudniowych. Zjawisku temu towarzyszyło gwałtowne zwiększenie się aktywności sejsmicznej w okolicy kaldery wulkanu. Wulkan Etna uspokoił się po 3 godzinach.

Sama erupcja wyglądała bardzo spektakularnie charakteryzowała się dużymi fontannami lawy bijącymi w niebo i długimi spływającymi rzekami rozgrzanego do czerwoności materiału skalnego.

Trzy największe strumienie lawy spływały po wschodnich ścianach Sycylijskiego wulkanu a chmura toksycznego gazu i pyłu wulkanicznego uniosła się na wysokość kilku kilometrów i został zepchnięta przez silne wiatry na wschód.

Wulkan Etna Włochy

Wulkan Etna Włochy

Wulkan Etna Włochy

wulkan etna erupcja

wulkan etna erupcja

wulkan etna erupcja

wulkan etna erupcja

Etna to największy i najwyższy wulkan Europy

Jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. Jego erupcje występują zarówno na szczycie, gdzie obecnie znajdują się cztery kratery,  od jego boków, aż do kilkuset metrów nad poziomem morza.

Etna, górująca nad Katanii, drugim co do wielkości miastem na Sycylii, ma jedną z najdłuższych na świecie udokumentowanych zapisów aktywności. Historia sięga 1500 roku pne.

http://www.koniec-swiata.org/wp-content/gallery/wulkan-etna-galeria-zdjec-z-2013-roku/etna_2045-10-00-26-6398.jpg

Najczęściej erupcje występują z trzech znanych kraterów na szczycie i kilku kraterach po środku. Erupcje te można podzielić na dwa rodzaje. Gwałtowne wybuchy, które kończą się po kilku godzinach oraz mniejsze erupcje, które powodują długotrwałe nawet kilkutygodniowe wypływanie magmy z otworów wulkanu.

Wulkan Etna Włochy

Erupcja wulkanu Etna Włochy Sycylia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.