Krwawa wojna w Syrii wciąż trwa a państwo to już wielkie gruzowisko

Wojna w Syrii

W 2014 roku w Syrii zginęło w walkach 76 000 ludzi a niemal połowa osób to cywile. Przeważająca większość Syrii to już gruzowisko a żadna ze stron prowadząca wojnę mimo wyczerpania nie przejawia gotowości do ustępstw.

Podczas walk w Syrii zginęło dokładnie 76 tysięcy 21 osób. Z tego 33 tysiące 278 osób było cywilami, przypadkowymi ofiarami starć pomiędzy siłami rządowymi i rebeliantami.

Nie widać końca wojny

Wojna w Syrii trwa już ponad cztery lata a zaczęła się po brutalnym stłumieniu fali protestów organizowanych w duchu „Arabskiej Wiosny”, która doprowadziła do obalenia reżimów w Egipcie, Libii i Tunezji.

Według ONZ od początku walk w Syrii zginęło niemal 200 tysięcy ludzi, ale według organizacji opozycyjnych, w tym Obserwatorium, ofiar jest zdecydowanie więcej. Ich szacunki mówią o co najmniej 50 tysiącach dodatkowych zabitych.

Pomimo wyjątkowo krwawego żniwa walk, zarówno opozycja, jak i reżim Baszara Assada nie przejawiają skłonności do większych ustępstw, bez których rozwiązanie konfliktu nie będzie możliwe. Obie strony są poważnie wyczerpane wojną, ale żadna nie uznaje się za pokonaną i nie chce zrezygnować ze swoich celów.

Pod koniec minionego roku reżim zaproponował negocjacje w Moskwie, ale opozycja nie jest do nich dobrze nastawiona. Assad wydaje się próbować dyktować warunki, sugerując na miejsce rozmów stolicę swojego wiernego i potężnego sojusznika. Trudno uznać Moskwę za neutralny grunt.

Tak wygląda wojna w Syrii i państwo w gruzach

Syria leży w gruzach

Tymczasem Syria w znacznej mierze leży w gruzach. Największe miasto kraju i jego byłe centrum gospodarcze, Aleppo, jest dokumentnie zrujnowane i podzielone na strefy kontroli władz oraz opozycji. Większość wschodniej Syrii pozostaje natomiast pod kontrolą dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Trzy miliony Syryjczyków uciekły za granicę. To co szósty obywatel. Żyją w skrajnej biedzie w ościennych państwach, przeżywając głównie dzięki pomocy zagranicznej.

Wojna w Syrii

Wojna w Syrii

Wojna w Syrii

Wojna w Syrii

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.