Krwawy Księżyc i dobrze widoczna planeta Mars

krwawy czerwony księżycDzisiaj rano Księżyc wszedł w cień Ziemi przynosząc nam piękne, ale i niepokojące zjawisko. Mowa o zaćmieniu Księżyca, któremu tym razem towarzyszyła Czerwona Planeta, znajdująca się w opozycji.

Tym razem zaćmienie Księżyca nie było widoczne w Europie, a więc również w Polsce. A to dlatego, że doszło do niego w momencie, gdy Księżyc w pełni zdążył schować się za horyzont. W obu Amerykach, gdzie panowała jeszcze noc, zjawisko było widoczne.

czerwony księżyc

Jako, że doszło do całkowitego zaćmienia, tarcza Srebrnego Globu wyraźnie pociemniała, jednocześnie przybierając odcienie głębokiej czerwieni. To właśnie dlatego podczas całkowitego zaćmienia często mówi się o krwawym Księżycu. To oczywiście efekt gry światła.

W kulminacyjnym momencie górna część księżycowej tarczy była niewidoczna. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się na jednej linii, a Księżyc wkracza najpierw półcień, a następnie w cień Ziemi. Choć całe zjawisko trwało kilka godzin, to jednak jego główna faza zaledwie 6 minut.

Nie było to zwyczajne zaćmienie, ponieważ towarzyszyła mu opozycja Marsa, który znajdował się tuż obok Księżyca. Planeta zbliżyła się do Ziemi na odległość 92 milionów kilometrów i była tym samym najbliżej nas od 7 lat.

Podczas pełni Księżyca mogliśmy odczuwać pewne dolegliwości, np. bezsenność. Na światowych oceanach wystąpiły największe w ciągu miesiąca pływy syzygijne. Poniżej zamieszczamy zdjęcia owego zjawiska, które napłynęły do serwisu SpaceWeather.com, od obserwatorów z całego świata.

krwawy czerwony księżyc

krwawy czerwony księżyc

źródło: TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
klaudia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
klaudia
Gość
klaudia

Rzeczywiscie,zjawisko naprawdre godne uwagi 🙂 ciagle sie zastanawiam czy to sa jakies znaki czy po prostu astronomia 🙂