Krytyczna sytuacja w Mariupolu – Morze ognia w Donbasie (Wideo)

Prorosyjscy separatyści prowadzą prawie nieprzerwany ogień wokół Doniecka i w samym Doniecku, a rakiety wysyłane z systemów Grad widać gołym okiem nad miastem.

Najcięższego ostrzału doświadczyli żołnierze działający w ramach operacji antyterrorystycznej (ATO) wokół Stanicy Ługańskiej, Debalcewa i Doniecka.

Pociski trafiające w jadące auta i wieżowce

Ciężkie ostrzały w całym Donbasie. Separatyści zginęli pod Donieckiem

Tam „z 20-30 minutowymi przerwami” spadały na nich pociski z Gradów rozmieszczonych m.in. na wzgórzach wokół Doniecka. Separatyści próbowali pozbyć się Ukraińców zwłaszcza z punktu kontrolnego w miejscowości Nowotoszkiwskie, który ostrzeliwali 10 razy z Gradów, moździerzy i broni małokalibrowej.

Ukraińcom udało się zniszczyć – po dokonaniu ostrzału z systemów rakietowych Uragan – „konwój z najemnikami zmierzający w stronę lotniska” w Doniecku. Wielu separatystów i żołnierzy armii rosyjskiej miało w wyniku ataku zginąć, a dziesięciu wzięto do niewoli.

„Jest wśród nich obywatel Federacji Rosyjskiej” – podano.

RBNiO poinformowała, że ukraińskie wojska nie straciły żadnej pozycji w ciągu ostatniej doby, odpierając wszystkie ataki i odpowiadając na nie ogniem”.

W sumie terroryści ostrzelali w ciągu doby, od godz. 12.30 w piątek do 12.30 w sobotę, 52 miejsca w Donbasie.

Miny w Mariupolu uzbrojone przez „dywersantów”

Rzecznik RBNiO Andrij Łysenko poinformował też, że wokół Mariupola i w samym mieście, w którym w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez separatystów za pomocą Gradów jest wielu zabitych i rannych, „dywersanci” działający na rzecz Rosji rozmieścili mnóstwo ładunków wybuchowych, które miały wywołać straty w ludności cywilnej. Część sprawców udało się schwytać. Saperzy zlikwidowali 70 min ukrytych w ziemi i na kładkach.

Łysenko podał również, że ukraińskie służby weszły w posiadanie informacji o planowanym, kolejnym „konwoju humanitarnym”, który ma przybyć do Donbasu z Rosji na przełomie stycznia i lutego. Zdaniem RBNiO, wraz z dostarczeniem „pomocy”, pojawią się w regionie kolejne porcje materiałów wybuchowych potrzebne do „przeprowadzania prowokacji” w miastach, m.in. przez organizowanie zamachów terrorystycznych.

Co najmniej 27 osób, w tym dwoje dzieci, zginęło, a 97 zostało rannych w sobotę w prowadzonym przez separatystów ostrzale Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy

Mariupol to strategiczny port nad Morzem Azowskim przy granicy z Rosją.

Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko oświadczył w sobotę, że rozpoczęła się ofensywa na Mariupol.

„Już 27 osób zostało zabitych (dwoje dzieci) i 97 rannych (5 dzieci). Są też bardzo ciężko ranni” – napisał na Facebooku sekretarz Rady Miejskiej Mariupola Andrij Fiedaj. Jak dodał, w cerkwi działa centrum pomocy.

Armia ukraińska sprecyzowała, że rebelianci prowadzili ostrzał z systemu rakietowego Grad i że w ataku zniszczone zostały budynki mieszkalne.

Na zdjęciach udostępnionych przez lokalne portale internetowe widać ogień i czarny dym unoszący się nad gęsto zaludnioną dzielnicą miasta. Cytowany przez AFP mieszkaniec powiedział, że nie działały telefony komórkowe.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do Rosji, by ta zapobiegła dalszemu napływowi wszelkich nowych posiłków na Ukrainę. „Wzywam Rosję, aby wykorzystała swój wpływ na separatystów i zaprzestała wszelkiego militarnego, politycznego i finansowego wsparcia. Zapobiegnie to katastrofalnym skutkom. Osoby odpowiedzialne za eskalację (napięcia – red.) muszą powstrzymać swoje wrogie działania i wywiązać się ze swoich zobowiązań” – napisała w oświadczeniu.

Ostrzał z Gradów

Na miejscu tragedii po godz. 9.00 czasu miejscowego pojawiła się milicja i służby ratunkowe. Pracował też sztab kryzysowy.

Świadkowie cytowani przez ukraińską agencję UNIAN twierdzą, że na ulicy Kijowskiej płonęły samochody, a z okolicznych budynków z okien powypadały szyby. Zniszczenia dotyczą też pobliskiego rynku Kijowskiego.

Serwis prasowy akcji antyterrorystycznej (ATO) prowadzonej w Donbasie na wschodzie Ukrainy przez siły Kijowa potwierdził, że ostrzału dokonali separatyści.

„Dzisiaj o godz. 9.25 separatyści dopuścili się ataku terrorystycznego, ostrzeliwując Mariupol z systemów rakietowych Grad” – napisano w oświadczeniu.

„Cyniczny atak na spokojne, ukraińskie miasto i jego mieszkańców pokazuje wprost, jaki charakter ma ich (separatystów) obecność oraz obecność rosyjskich sił na Ukrainie. Separatyści nie chcą pokoju. Wykonują po prostu bezpośrednie rozkazy Kremla” – dodano.

Polski dziennikarz pracujący na Ukrainie, Paweł Pieniążek mówił w rozmowie z TVN24 tuż po godz. 12.00, że w Mariupolu mówi się o 10 zabitych i około 50 rannych osobach, jednak były to jeszcze wtedy niepotwierdzone informacje lokalnych mediów. Pieniążek będący w tamtej chwili w drodze do Mariupola dodał, że pojawiły się też doniesienia o śmierci jednego ukraińskiego żołnierza i ranach odniesionych przez drugiego w ostrzale posterunku na przedmieściach Mariupola.

Lokalna milicja podała około południa informacje o tym, że do szpitali w całym mieście trafiło 46 osób z ranami odniesionymi w wyniku ostrzału.

Separatyści nie będą rozmawiać

W piątek przywódca donieckich separatystów Aleksandr Zacharczenko oświadczył, że nie będzie żadnych nowych rozmów z Kijowem o zawieszeniu broni, a jedynie o wymianie jeńców. Po zdobyciu lotniska w Doniecku zapowiedział też dalszą ofensywę „do granic obwodu donieckiego”.

– Prób rozmów na temat rozejmu z naszej strony już więcej nie będzie. Zobaczymy, jak będzie reagować Kijów – powiedział Zacharczenko cytowany przez rosyjskie media. Jego zdaniem władze w Kijowie nie rozumieją, że separatyści mogą obecnie nacierać z trzech stron jednocześnie.

– Jeśli zobaczę zagrożenie dla ziemi donieckiej z dowolnego osiedla, zlikwiduję to zagrożenie i tam – powiedział przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Separatyści naruszają rozejm. Ukraińcy odpowiadają ogniem

Działania zbrojne na wschodniej Ukrainie zintensyfikowały się w styczniu i, jak pisze Reuters, prorosyjscy separatyści zajmują obecnie większe terytorium niż wynikałoby to z ustaleń przy okazji zawierania rozejmu we wrześniu ub.r., rozejmu ustawicznie naruszanego.

Separatyści poinformowali w piątek, że stracili 24 ludzi w ataku rakietowym na zajmowane przez siebie lotnisko donieckie. Rzecznik rebeliantów Eduard Basurin powiedział, że terminal stał się celem ostrzału z kompleksów rakietowych Uragan.

W nocy ze środy na czwartek ukraińscy żołnierze opuścili terminal, którego bronili od 242 dni. Media informowały, że został on tak zniszczony przez artylerię separatystów, że nie pozostało tam ani jedno miejsce, z którego by można nadal odpierać ataki. Armia ukraińska oświadczyła następnie, że walki wokół lotniska trwają, a jego część wciąż jest pod jej kontrolą.

Źródło: UNIAN, Reuters, PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

20 thoughts on “Krytyczna sytuacja w Mariupolu – Morze ognia w Donbasie (Wideo)”

 1. Ukraina jest tylko miejscem, polem walki, bo to wojna amerykansko rosyjska, a ze biora w niej udzial Ukraincy, to robota propagandy amerykanskiej, ludziom latwo zrobic wode z mozgu, mowiac im slogany podobajace sie uszom gawiedzi… szkoda, ze Polacy tez tak slepo sluchaja i wierza polskim mediom…troche obiektywizmu w spojrzeniu na polityke, dobrze byloby cofnac sie wstecz i zobaczyc do czego wychodzenie przed szereg doprowadzilo nasza Ojczyzne prowadzona przez glupkow i sprzedawczykow, wiec spoko, patrzmy co sie dzieje, nie jestesmy aktorami w tym przedstawieniu, szkoda tylko bardzo biednych ludzi, ktorzy traca swoje dobra i zycie

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Widzę ze Polacy rzeczywiście maja krótką pamięć,przypomnijcie sobie jak to się zaczęło a potem wypisujcie te swoje bzdury.Mariupol to jest nic w porównaniu z tym co zrobili Ukraińcy na wschodzie, wystarczy tylko poszukać w zachodnich mediach. Media kłamią ale polskie szczególnie.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Czyżbyś Ty nie Polak?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
  2. dla ciebie ten co pisze coś obiektywnego to nie Polak, widzę ze ja w porównaniu z tobą mam dostęp do obiektywnych mediów.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Tak obserwatorzy OBWE którzy są na miejscu też kłamią ? ??
    Separatyści otwarcie mówiąc że atakują Mariupol kłamią???
    Ludność Muriapola mówiąca że to Rosja i separatyści atakują kłamie??

    Mało masz dowodów? chcesz linki z nagrań separatystów jakie mają plany ???

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
    1. gdzie ja napisałem ze separatyści nie atakują Mariupola ? podaj link gdzie ktoś z OBWE w polskich mediach mówi o Ukrainie. Nagrania rozmów separatystów na pewno pochodzą z Instytutu imieniem Josefa Goebbelsa w Kijowie.

     https://wurfbude.wordpress.com/2014/03/25/die-bundesregierung-das-josef-goebbels-zentrum-der-swoboda-und-julia-timoschenkos-atom-ambitionen/

     Jeszcze nikt nie zagłosował.
     Proszę Czekać...
     1. Ty tez mnie źle zrozumiałeś, chodzi mi o to ze tego konfliktu można było uniknąć ale władzom w Kijowie na tym nie zależało.Wszyscy o tym zapomnieli co było przyczyną tego konfliktu.

      Jeszcze nikt nie zagłosował.
      Proszę Czekać...
   2. Źle mnie zrozumiałeś, cieszy mnie to, że piszesz obiektywnie, jednak uraziło mnie w Twoim komentarzu, że osądzasz całe społeczeństwo pisząc „Widzę ze Polacy rzeczywiście maja krótką pamięć […]”, kiedy są to tylko jednostki, w dodatku głównie dziennikarze. 🙁
    Wiem, czepiam się detali, ale po prostu mi się to nie spodobało, bo jestem z Polski, a nie należę do tych, o których pisałeś. – Stąd mój komentarz, nie miej mi tego za złe.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
 3. Ja dodam tylko że z twarzy prezydenta, premiera i innych oficieli ukraińskich bije prawdziwa „miłość” do narodu. To co tam się odbywa to naszczuta bratobójcza rzeź. Zabijają się sami ruscy (bo ukraińcy bedą zabijać kogokolwiek, tylko trzeba im dać kierunek). Ziemie na wschodzie zostały już dawno przeznaczone dla koncernów Shell itp. Sprzedano te tereny a ludzie są na nich zbędni…więc najlepiej jak się sami wybiją. I to właśnie się dzieje…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Do dyskusji mogę dodać jedynie to że tutaj umieszczane są treści z innych portali informacyjnych, łagodnie ujmując.
  Wcześniej zauważyłem że większość artykułów są na żywca skopiowane, jedynie tematy tworzy administracja i to jeszcze z błędami ortograficznymi, do teraz nie poprawionymi.

  Więc jak można pisać że te źródła są w jakiś sposób zależne, skoro są KOPIOWANE ?!?

  DZIĘKUJE ZA UWAGĘ.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Jeżeli chcesz napisać swój artykuł wystarczy się zarejestrować i masz panel pisania nikomu nie zabraniam pisać a jeżeli chodzi o kopiowanie artykułów to od pewnego czasu 95% z nich jest oryginalne

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 5. Teraz się zorientowałeś? Gość zarządzający tą stroną chyba brał lekcje dziennikarstwa od karykatury dziennikarki, jaką jest maria stepan (celowo z małej) z TVP. W końcu, to ona jakiś rok temu na majdanie stwierdziła, że za wszystko odpowiedzialne są Ruskie, bo znalazła puszkę po sardynkach wyprodukowaną w Rosji i naszywkę z jakiegoś munduru. Już nie wspomnę o występie z jakimś zakapturzonym zbirem, najprawdopodobniej z Prawego Sektora i podżeganie na wizji do zabójstwa Janukowycza, który był wtedy demokratycznie wybranym prezydentem przez naród ukraiński.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. To miało być do Dragona.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
  2. Tak tak Wy wiecie najlepiej co sie tam dzieje a korzystacie z rosyjskich portali albo noworosyjskich. Skoro twierdzicie, że te wiadomości są nieprawdziwe to proszę podać w komentarzu linki do Waszych źródeł.
   Pozdrawiam

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Jeden Ci podam resztę sobie szukaj.www.wolna-polska.pl

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
    1. Jeden portal który twierdzi inaczej niż wszystkie i to ma być prawda? a skąd oni mają te informacje? bo taka wersja im pasuje i są na propagandzie putinowskiej

     Jeszcze nikt nie zagłosował.
     Proszę Czekać...
   2. Masz tu następny: http://www.kresy.pl
    Tak w ogóle, to polecam posłuchać wypowiedzi księdza Isakowicza-Zaleskiego na temat konfliktu na Ukrainie.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
 6. To jakaś kpina?Te źródła mają być niezależne,mam wrażenie że admin tej witryny jest tak samo „obiektywny”odnośnie sytuacji na Ukrainie jak reszta środków masowego ogłupiania w Polsce.Mam tam rodzinę i znajomych więc czytanie takich bzdur tylko podnosi mi ciśnienie.Na zdrowy rozum jakie wojsko mam na myśli powstańców będzie mordować swoją ludność cywilną/rosyjskojęzyczną/która stanowi ponad 80%tamtych terenów.Ukry przechodzą samych siebie w kłamstwach i perfidii odnośnie mordowania ludności Doniecka i reszty terenów DRL.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. To Ty chyba nie wiesz co się tam dzieje. Mariupol już od 3 miesięcy przygotowywał sie na atak separatystów a sami mieszkańcy pomagali żołnierzom budować okopy i rowy. Jak może wojsko Ukrainy atakować Mariupol jak jest w jego posiadaniu??

   Widać że nie wiesz co się tam dzieje i jesteś wyznawcą Putina

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. A te okopy kopali dobrowolnie,czy pod przymusem?Poczytaj i pooglądaj
    sobie filmiki na temat „dokonań”ukrowskich batalionów „azow”,”ajdar”
    może trochę przejrzysz na oczy.W necie jest dużo stron niezależnych wystarczy się trochę wysilić żeby je znaleźć.Wcale bym się nie zdziwił jakby ukrowców już nie było Mariupolu,pożyjemy zobaczymy.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.