Księżyc przykryje planetę Wenus

Już jutro, w środę 6. kwietnia, będziemy mieć okazję podziwiać zjawisko astronomiczne, do jakiego nie dochodzi zbyt często. Chodzi o gorącą planetę Wenus, która zostanie zasłonięta przez tarczę naszego Naturalnego Satelity. W Polsce to wydarzenie nastąpi w dzień, dlatego aby móc obserwować na żywo, musimy użyć teleskopów.

Księżyc to obiekt, który porusza się po niebie dość szybko, co jakiś czas zasłaniając, a następnie odsłaniając określone gwiazdy. Najciekawsze okazują się zakrycia jasnych gwiazd; zdarzają się nawet zakrycia planet, a najbliższą taką okazję będziemy mieć już jutro, 6. kwietnia.

ksiezyc

Zjawisko nastąpi przed południem, czy w związku z tym uda się je nam zobaczyć? Jak najbardziej, bowiem o ile gołym okiem nie widzimy w dzień gwiazd i planet, to mimo wszystko te najjaśniejsze możliwe są do dostrzeżenia także wówczas, gdy Słońce jest już wysoko nad horyzontem – trzeba tylko użyć teleskopu. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność i nigdy nie kierować instrumentu na Słońce, bowiem grozi to utratą lub poważnym uszkodzeniem wzroku.

Środki ostrożności są szczególnie potrzebne w środę, bowiem w tym dniu Wenus będzie znajdować się zaledwie około 15 stopni od tarczy Słońca. Jeżeli ktoś jest początkujący w obsłudze sprzętu optycznego, lepiej w tym przypadku zdać się na pomoc kogoś bardziej doświadczonego, np. z lokalnego klubu astronomicznego czy planetarium.

Jak informuje blog AstroNEWS, Wenus schowa się za tarczę Księżyca o 09:45 czasu polskiego. Moment znikania planety będzie trwał około 30 sekund, czyli stosunkowo długo niż w przypadku innych gwiazd. Odkrycie Wenus nastąpi około 10:40 przy ciemnym brzegu Księżyca. Całe zjawisko będzie widoczne nad południowo-wschodnim horyzontem.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.