Lądowanie na Marsie! Już dziś przed 17. NA ŻYWO

Kluczowy moment misji prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Agencję Kosmiczną Federacji Rosyjskiej (Roskosmos) nastąpi już dziś późnym popołudniem czasu polskiego. Lądownik Schiaparelii, który trzy dni temu odłączył się od sondy, ma znaleźć się na powierzchni Czerwonej Planety.

Europa rozpoczyna nową erę badań Marsa. Sonda ExoMars2016, owoc współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej rosyjskiej odpowiedniczki Roskosmos, przemierzająca od marca Układ Słoneczny, rozdzieliła się w niedzielę, 16 października, na dwie części. Na 19 października zaplanowano dotarcie jednej z nich, lądownika Schiaparelli, na powierzchnię Czerwonej Planety.

 ExoMars2016
ExoMars2016

Schiaparelli ma za zadanie bezpiecznie wylądować na powierzchni planety i przetestować szereg technologii, które będą niezbędne do umieszczenia tam w 2020 roku europejskiego łazika (rodzaj sondy kosmicznej, posiadający możliwość poruszania się po powierzchni obiektu, na którym wylądował) oraz zostaną wykorzystane w misjach załogowych. Lądownik ma wykonać dodatkowo kilka pomiarów meteorologicznych – analizę prędkości wiatru, wilgotność, ciśnienie i temperaturę na Marsie, a także uzyskać pierwsze pomiary pola elektrycznego na jego powierzchni. Te dane mogą pomóc w wyjaśnieniu, jak powstają marsjańskie burze pyłowe.

Etapy lądowania ExoMars2016
Etapy lądowania ExoMars2016

Części z Polski

W ramach misji ExoMars wykorzystano elementy zbudowane w Polsce. Na pokładzie lądownika Schiaparelli zainstalowano detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę Vigo System SA z Ożarowa Mazowieckiego. Detektorów tych ESA użyła do stworzenia radiometrów w systemie służącym do monitoringu zewnętrznej powłoki lądownika.

 ExoMars2016 jest wielkości ciężarówki
ExoMars2016 jest wielkości ciężarówki

W Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie zaprojektowano i wybudowano moduł zasilania do kamery CaSSIS. Elementy zasilania montowała na zlecenie instytutu polska firma Creotech Instruments SA. Kamera ma wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu fotografowane będą formacje skalne wiązane przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów.

 ExoMars2016
ExoMars2016

Moment historyczny

Jak będzie przebiegać najważniejszy etap misji?

Początkowo Schiaparelli ma zacząć wytracać prędkość przy pomocy aerodynamicznych osłon cieplnych. Na wysokości 11 km, przy prędkości 1650 km/h, zaprogramowano otworzenie się spadochronu, który ma obniżyć prędkość do 250 km/h. Później lądownik odrzuci przednią osłonę i włączy dopplerowski wysokościomierz radarowy oraz miernik prędkości, aby ustalić swoją pozycję i prędkość względem Marsa.

Na wysokości około 1 km, po odrzuceniu tylnej osłony termicznej i spadochronu, uruchomione mają zostać trzy silniki na paliwo ciekłe, aby obniżyć prędkość do mniej niż 7 km/h. Na wysokości 2 metrów nad powierzchnią silniki zostaną wyłączone i lądownik opadnie na marsjański grunt. Upadek ma zamortyzować specjalna struktura na spodzie lądownika. Cała procedura od wejścia w atmosferę do wylądowania potrwa mniej niż 6 minut. Ma to nastąpić około godz. 17 czasu polskiego.

Nie pierwszy raz

Do tej pory na Marsa wysłano 13 lądowników i łazików z Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niektóre z tych urządzeń zderzyły się z powierzchnią planety lub połączenie z nimi zostało zerwane. Jednak wiele z nich pracowało poprawnie i przesyłało dane. Obecnie dwie tego typu maszyny nadal dostarczają informacji o Marsie – są to amerykańskie Opportunity i Curiosity.

Tak będzie wyglądało lądowanie

Lądowanie na żywo:

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.