Lądownik Philae wylądował na komecie!

Udało się! Philae wylądował na komecie. Sygnał odebrano tuż po 17. Po lądowaniu system zainstalowany na „nogach” lądownika przyciągnął go do powierzchni z wykorzystaniem systemu harpunów.

Philae, rozłączając się, zrobił zdjęcia Rosetcie

Philae, rozłączając się, zrobił zdjęcia Rosetcie

Philae w trakcie lotu

Philae w trakcie lotu

A to kolejne ujęcie odlatującego Philae. Wykonała je kamera OSIRIS

A to kolejne ujęcie odlatującego Philae. Wykonała je kamera OSIRIS

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko

O godzinie 10.03 naszego czasu nastąpiło rozdzielenie Rosetty i lądownika Philae. Sonda kosmiczna, która leciała przez dziesięć lat i pięć miesięcy, pokonała dystans ponad 6 mld kilometrów.

Historyczne lądowanie Philae

Po godz. 15 ESA udostępniła zdjęcie (jedno z siedmiu), na którym widać Rosettę z perspektywy odłączającego się lądownika.

Chwilę po tym ESA poinformowała, że pozostaje w w kontakcie z lądownikiem i Rosettą. Agencja odebrała potwierdzenie, że Philae jest obecnie w pozycji gotowej do lądowania.

Po godz. 16 doszły do nas informacje, że MUPUS – polskie narzędzie w misji Rosetty – kalibruje swój czujnik podczerwieni. MUPUS to „igła”, która wwierci się w powierzchnię komety.

O 17 ESA spodziewa się odebrać sygnał o lądowaniu Philae na komecie.

Tuż po godz. 17 ESA odebrała sygnał. Philae wylądował na komecie. Jean Jacques Dordain, szef ESA, powiedział: „To Europa pierwsza wylądowała na komecie”.

Przed godz. 18 podano, że nie zadziałały kotwice. To oznacza, że przytwierdzenie statku może nie być stabilne. Wcześniej ESA informowała, że lądownik jest w stabilnej pozycji.

Awaria systemu wspierającego lądowanie

W ciągu dnia naukowcy poinformowali o awarii jednego z systemów wspierających lądowanie. Był to mały silniczek gazowy, który miał za zadanie dopchnąć lądownik do powierzchni komety. System nie zadziałał. Philae spadał z prędkością 1 m/s.

– Lądownik uderzy w kometę z dość dużą prędkością. Trzeba zrobić tak, by Philae po zetknięciu się z powierzchnią zatrzymał się, a nie odbił – mówił Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. – Są trzy systemy, które mają temu zapobiec – dodał.

Pierwszy to specjalne śruby, które są na trzech nóżkach. Drugi system to harpun, który przyciągnie lądownik do komety. Trzeci to niedziałający silniczek gazowy.

– Wszyscy mają nadzieję, żeby miejsce w które trafi Philae nie było płaską skałą, a grząską ziemią – wyjaśnia Wójcicki. – Dodatkowo miał pomóc ten silniczek gazowy, który był na czubku lądownika i miał dopchnąć Philae do komety – dodawał.

Źródło: TVN Meteo, TVN24 Autor: mab/rp,map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.