Lawa, dym i wstrząsy. Etna znów postraszyła. Słup dymu zakłócił ruch lotniczy

Etna, najwyższy wulkan Europy, znów postraszyła okolicznych mieszkańców wyrzucając strumienie rozgrzanej lawy. Wysoki na kilometr słup dymu pojawił się w sobotę o świcie. To już czternasta w tym roku aktywność Etny.

Według włoskich mediów serię ostatnich erupcji Etny poprzedziły niewielkie trzęsienia ziemi. Najsilniejsze z nich, o sile 2,8 w skali Richtera, zarejestrowano niedługo po północy. W sumie odnotowano około 15 takich wstrząsów.

Dym opóźnił loty

Podczas erupcji z południowo-wschodniego krateru wulkanu wydobyły się potoki lawy, a w sobotę o świcie pojawił się nad nim wysoki na kilometr słup dymu.

Nie było żadnych doniesień o szkodach, nie przeprowadzano też ewakuacji w otoczeniu wulkanu. Erupcja zakłóciła jednak ruch lotniczy na lokalnym lotnisku w Katanii. Wiele połączeń było opóźnionych.

Wybucha, ale niezbyt groźnie

Etna, u podnóża której znajduje się Katania, dość często wybucha, ale zwykle erupcje nie są na tyle poważne, by spowodować szkody czy zagrozić mieszkańcom Sycylii. Głównym problemem są zwykle wtedy unoszące się w powietrzu popioły wulkaniczne. Południowo-wschodni krater, który powstał w 1971 r., jest w ostatnich latach najbardziej aktywny.

 

Źródło: Reuters TV Autor: js//tka

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o