Lej krasowy na rzece pochłonął kajakarza

dziura w ziemi

Lej krasowy tworzy się nie tylko na lądach. Ogromne zapadlisko wchłonęło w ostatnią niedzielę kajakarza pływającego po jeziorze w amerykańskim stanie Arkansas. Niestety, 64-latek zginął.

9 czerwca, Donald „Donny” Wright z Searcy w stanie Arkansas spływał kajakiem w Spring River – popularnym miejscu do pływania łódką i łowienia ryb, kiedy niespodziewanie pod wodą powstało duże zapadlisko. Siła nurtu była tak ogromna, że porwała kajak. Wright robił, co mógł, aby uwolnić się z niebezpiecznej pułapki, ale żywioł okazał się tym razem nieubłagany. Kajak mężczyzny przewrócił się, a on sam wpadł do wiru.

Choć przybyłym na miejsce strażakom udało się wyciągnąć 64-latka z wody, zmarł dzień później w szpitalu. „Wyglądało to tak, jakby jezioro było wanną i ktoś nagle odkręcił kurek” – powiedział strażak biorący udział w akcji ratunkowej.

Zapadliska powstają, gdy woda gruntowa rozpuszcza podłoże skalne (skały węglanowe, wapienie lub złoża soli), co powoduje powstawanie otwartych jam pod ziemią. Kiedy dzieje się to pod wodą, powstaje efekt „odpływu z wanny”; woda zaczyna wirować wokół dziury niczym korek wyciągnięty z odpływu pełnej wanny, co powoduje powstawanie wiru. W zależności od rozmiarów zapadliska oraz tego, jak szybko się pojawiły, wiry mogą mieć dość dużą siłę przyciągania.

Leje krasowe są niezwykle powszechne w regionach takich jak Floryda, gdzie skały poniżej powierzchni ziemi są starsze i podatne na rozpuszczanie. Występują także w północnej części Arkansas, ale rzadko zdarzają się pod wodą.

„Jestem tu od 40 lat. To pierwszy raz, kiedy zapadlisko powstało na takiej rzece jak ta „- powiedział dziennikarzowi Bill Prior, geolog z Arkansas Geological Survey.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o