Liban: Wioski odcięte od świata z powodu burz śnieżnych

Dwa dni po tym, jak burza śnieżna zaatakowała Turcję, paraliżując lotnisko w Istambule, 1. stycznia zima dała się we znaki mieszkańcom Libanu. W pierwszy dzień nowego roku biało zrobiło w wielu regionach tego kraju, odcinając górskie drogi, wioski i pogorszyły warunki życia wśród dziesiątek tysięcy syryjskich uchodźców – donosi AP.

liban snieg

liban snieg

Wielu uchodźców, mieszkających w namiotach i szałasach w Dolinie Bekaa na wschodzie kraju, w piątek na krótko wyszło, aby usunąć śnieg, w obawie, że ich prowizoryczne mieszkania zawalą się pod ciężarem białego puchu. W innych regionach syryjskie dzieci były widziane, rzucające się śnieżkami w siebie i zabawach na śniegu. Dziecko biegało w klapkach, niewzruszone zimnem.

We wschodnim miaście Al-Marj w pobliżu granicy syryjskiej, większym zmartwieniem dla uchodźców była woda z deszczu lub śniegu, która przeciekała do namiotów. „Nie wiemy, kiedy namiot upadnie na nas” – powiedziała syryjska kobieta, która przedstawiła się jako Um Abdou. „Kiedy jest wietrznie, nie możemy spać, bo boimy się, że wiatr porwie nasz namiot” – dodała.

Burza, nazwana Vladimir, rozpoczęła się w czwartek po południu, a w piątek rano wiele górskich dróg zostało już zamkniętych, w tym autostrada łącząca Bejrut z syryjską stolicą, Damaszkiem.

„Życie okazuje się trudne wewnątrz namiotu, gdy pada deszcz i jest zimno” – powiedział Jubair, kolejny syryjski uchodźca, który podał tylko imię, obawiając się o swoje bezpieczeństwo. Policja zaapelowała do ludzi, by omijali górskie drogi, powołując się na zamknięcia i złą widoczność spowodowaną trudnymi warunkami pogodowymi.

Państwowa agencja prasowa poinformowała o dziesiątkach samochodów, które utknęły na drodze prowadzącej do górskiego kurortu Ehden, dodając, że ludzie dzwonili do armii, aby im pomogła.

liban snieg

liban snieg

liban snieg

Liban jest domem dla ponad 1,1 mln syryjskich uchodźców – odpowiednik jednej czwartej całej populacji kraju.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Shagrath Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shagrath
Gość
Shagrath

„Burza, nazwana Vladimir”. Nie bez kozery tak ją nazwali. To kara Vladimira za zestrzelony przez turecką mniejszość narodową samolot. A czemu w Syrii i w Libanie też występują te opady? Po prostu technologia broni pogodowej dopiero raczkuje.