Litwini reagują na wzmożoną aktywność wojskową Rosji. Podwyższyli gotowość bojową armii

Litewskie siły zbrojne zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej – informują litewskie media. Jest to reakcja na rosyjską aktywność wojskową, która wzrosła na lądzie, morzu i w powietrzu.


– Od soboty obserwujemy zwiększoną aktywność sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim, a także w zachodniej części Federacji Rosyjskiej. W związku z tym zapadła decyzja o podwyższeniu gotowości bojowej w naszych jednostkach wojskowych – poinformował naczelnik sztabu litewskiej armii generał brygady Vilmantas Tamoszaitis.

Litwa postawiła armię w stan gotowości

Nie było kontaktu z pilotami NATO

Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe. W niedzielę dyżurne myśliwce biorące udział w misji NATO Baltic Air Policing interweniowały trzykrotnie. Rosyjskie maszyny Tu-95 i Tu-22 nie próbowały nawiązać kontaktu radiowego z NATO-wskimi pilotami.

Generał Tamoszaitis zapewnia, że „sytuacja na granicy jest pod stałą kontrolą wojskowych”. Stan podwyższonej gotowości wprowadzono m.in. w jednostkach szybkiego reagowania stworzonych na Litwie przed miesiącem. Zgodnie z założeniem osiągają one gotowość w ciągu dwóch do 24 godzin od wystąpienia zagrożenia. W obecnej sytuacji na zagrożenia jednostki powinny reagować jeszcze szybciej.

2,5 tys. żołnierzy w jednostce szybkiego reagowania

Podstawę sił szybkiego reagowania stanowią dwa bataliony piechoty (zmotoryzowanej i zmechanizowanej) wraz z pododdziałami inżynieryjnymi i rozpoznawczymi, które niedawno uczestniczyły w międzynarodowej operacji w Afganistanie. Jednostka szybkiego reagowania ma liczyć łącznie około 2500 żołnierzy.

Jak strona polska ocenia działania Litwy i czy sama zamierza przedsiębrać środki w kontekście aktywności Rosji? Aby otrzymać odpowiedź na to pytanie, zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Rzecznik resortu poprosił nas o czas na zebranie informacji, jednak później jego telefon zamilkł. Z kolei rzecznik MSZ odesłał nas do MON, wskazując, że jest to resort najwłaściwszy do udzielania informacji w kwestii obronności.

źródło: PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Litwini reagują na wzmożoną aktywność wojskową Rosji. Podwyższyli gotowość bojową armii”

  1. To nie jest wojna tylko jakiś Waltz. Wojna to jest gdy działania są prowadzone po męsku, czyli gdy coś się zmienia na świecie.
    Paradoksalnie w tych czasach jest to chyba jedyna nadzieja Polaków i ludzi ubogich.
    Miejmy nadzieję, że po tej wojnie żadna złodziejska banda już nie zadziała.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.