Los Angeles drży, nadchodzi wielkie trzęsienie ziemi?

Los Angeles drży, nadchodzi wielkie trzęsienie ziemiLos Angeles nawiedził nieduży wstrząs. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że to zapowiedź gigantycznego trzęsienia w którym może runąć ponad tysiąc starszych budynków, zabijając setki, a może nawet tysiące ludzi.

Przedwczoraj Los Angeles nawiedziło średniej siły trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4. Choć do potężnego wstrząsu wiele jeszcze brakowało, to jednak mieszkańcy dotkliwie je odczuli.

Po kilkusekundowym wstrząsie rozdzwoniły się telefony do straży pożarnej od zaniepokojonych Kalifornijczyków. Chyba najbardziej spektakularnym pokazem siły żywiołu, jakim jest ziemia, były nagrania z lokalnych stacji telewizyjnych.

Podczas wstrząsu prowadzący musieli natychmiast przerwać programy telewizyjne na żywo, aby w strachu schować się, zgodnie z zaleceniami wpajanymi im od przedszkola, pod stołami.

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać trochę dziwne, to jednak ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza, że prognozy są niepomyślne. System wczesnego ostrzegania wskazuje wysokie prawdopodobieństwo kolejnych wstrząsów w nadchodzących dniach.

Trzęsienie ziemi podczas programu na żywo w jednej z lokalnych stacji telewizyjnych.

Naukowcy nie mają dla mieszkańców Los Angeles dobrych wieści. Już dekadę temu sejsmolodzy ogłosili, że w ciągu 20-30 lat Kalifornię czeka potężne trzęsienie ziemi, porównywalne do tego, które zrujnowało w 1906 roku San Francisco.

Nikt nie potrafi powiedzieć, czy czasem ostatni wstrząs nie był tylko kolejnym niegroźnym, czy też zapowiedzią czegoś znacznie poważniejszego, co może nadejść niemal w każdej chwili, bez najmniejszej zapowiedzi.

Gigantyczne wstrząsy występują w rejonie metropolii regularnie z powodu naprężeń występujących w słynnym Uskoku Św. Andrzeja. Gdyby trzęsienie miało się powtórzyć, to jego siła może osiągać magnitudę 8.

Jak donosi gazeta Los Angeles Times, naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego przeprowadzili symulacje komputerowe na podstawie danych o zabudowie regionu. W samym Los Angeles wstrząs jest w stanie zniszczyć ponad tysiąc budynków wzniesionych z płyty betonowej, a także setki innych, które powstały w czasie, gdy prawo budowlane było znacznie mniej restrykcyjne wobec skutków trzęsień ziemi.

Nawet najmniej niepokojące scenariusze wskazują, że runie co najmniej 50 budynków wielopiętrowych, w gruzach których może zginąć od kilkuset do kilku tysięcy ludzi, a drugie tyle odnieść poważne obrażenia.

Przynajmniej od półwiecza władze miasta próbowały naciskać na właścicieli najbardziej zagrożonych budynków, aby odpowiednio je zabezpieczyli, ponieważ obecna technologia pozwala na takie działania prewencyjne.

Jednak w większości przypadków próby wywierania presji skończyły się bez rezultatu. Niewiele pomogło nawet wytypowanie konkretnych budynków do modernizacji. Spośród 68 budynków znajdujących się na liście tych najbardziej niebezpiecznych, udało się wzmocnić zaledwie 7.

Los Angeles drży, nadchodzi wielkie trzęsienie ziemi

Co ciekawe, najwięcej takich budynków znajduje się w dzielnicy Hollywood, w tym przy najbardziej reprezentacyjnych ulicach Hollywood Boulevard i Vine Street. Do pilnej modernizacji jest przeszło 30 procent budynków sprzed lat 80. ubiegłego wieku.

Naukowcy opracowali więc kompleksowy model zagrożonych obszarów i na tej podstawie zasymulowali możliwe skutki potężnego trzęsienia ziemi. Wyniki są bardzo niepokojące, co może zmusi władze zarówno Los Angeles, jak i San Francisco, do większego zaangażowania w sprawę ochrony ludności.

Jednakże dane nie zostały upublicznione, ponieważ badacze chcieli w ten sposób zachęcić władze metropolii do zgłoszenia się do nich i nawiązania współpracy. Tak się jednak nie stało, a opracowanie trafiło do szuflady.

Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to Kalifornijczycy mogą powtórzyć błąd władz i mieszkańców nowozelandzkiego Christchurch, gdzie 2 lata temu trzęsienie pozbawiło życia 133 osoby, albo też japońskiego Kobe, gdzie w 1995 roku wstrząs zabił 6 tysięcy ludzi.

Poniżej możecie zobaczyć niezwykłą galerię zdjęć w której autor genialnie nałożył na siebie fragmenty zdjęć wykonanych po trzęsieniu ziemi w 1906 roku w San Francisco oraz tych wykonanych współcześnie. Mozaika robi naprawdę duże wrażenie.

źródło: Twojapogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Kowalski Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan Kowalski
Gość
Jan Kowalski

Zapraszam do oglądania seri filmów pt. Przetrwać apokalipsę. Odcinek 29, Bunkier na wzgórzu Kemmel tutaj: http://youtu.be/HzG10EIavmg