Ludzie przestają wierzyć w globalne ocieplenie. Rekordowe mrozy w Ameryce Północnej i Azji

Rekordowo niskie temperatury, jakich doświadczyli mieszkańcy Ameryki Północnej i Azji w ciągu ostatnich miesięcy sprawiły, że wielu ludzi przestało wierzyć w globalne ocieplenie.

„Lokalne warunki pogodowe, jakich doświadczają ludzie, prawdopodobnie mogą odgrywać pewną rolę w tym, co myślą o zmianach klimatu” – powiedział badacz Utah State University, Peter Howe. „Zmiany klimatyczne powodują rekordowo wysokie temperatury na całym świecie, ale zmienność klimatu oznacza, że niektóre miejsca są wciąż chłodne, a nawet zimniejsze. Jeśli żyjesz w miejscu, gdzie było ostatnio więcej rekordów zimna niż ciepła, można wątpić raporty zmian klimatu” – dodaje.

Howe twierdzi, że przekonania ludzi o zmianach klimatu napędzane są przez wiele czynników, ale nowe badanie, w którym brał udział, sugeruje, że zjawiska pogodowe zachodzące na swoim własnym podwórku mogą mieć istotny wpływ. Wraz kolegami Howe opublikował wyniki swojego badania 19. grudnia na łamach Early Edition of the Proceedings of the National Academy of Sciences.

Howe wygenerował zbiór danych opinii publicznej, którą wykorzystano w analizie. Zebrane informacje oparto na modelu statystycznym zawierającym ponad 12.000 respondentów z różnych regionów w Stanach Zjednoczonych, którzy udzielali swoje zdanie na temat zmian klimatycznych w okresie 2008-2013. „Odkryliśmy, że w miejscach, gdzie odnotowano przewagę rekordowo wysokich temperatur, więcej mieszkańców wierzy, że planeta się ociepla” – podkreśla. „Z drugiej strony w regionach, gdzie było zimno, ludzie wątpią w globalne ocieplenie”.

„Jednym z największych wyzwań dla wyników badań naukowych na temat zmian klimatycznych jest rozłączenie funkcji poznawczych między zdarzeniami lokalnymi a globalnymi” – mówi Mann, jeden z partnerów Howe’a w badaniu. „Łatwo jest założyć, że to, czego doświadczają w domu, ma miejsce również gdzie indziej” – twierdzi. (Dobrym przykładem jest Tefałen Meteo i Omenaaaaaaaaa Mensah, wedle których gdy w Warszawie pada śnieg, to podobnie jest w całej Polsce – przyp. red.).

Naukowcy zwracają uwagę na rozróżnienia pomiędzy pogodą, temperaturą w stosunkowo krótki okres czasu, takich jak pora roku i klimatem czy średniej temperatury przez okres 25 – 30 lat. Podkreślając różnicę między pogodą a klimatem może pomóc naukowcom w skuteczniej wyjaśnieniu zmian klimatycznymi.

źródło: krolowa-superstar

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Stanisław Misiaczekjanek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław Misiaczek
Gość
Stanisław Misiaczek

Ładowanie strony trwa bardzo długo…

janek
Gość
janek

W Polsce jest ciepełko. Mi sie to podoba bo mam oszczędności na opale 🙂

And
Gość
And

Może było globalne oziębienie i należało rozpalić na planecie jak w piecu :).

And
Gość
And

Nie twierdzę oczywiście, że nie idzie jakieś globalne zlodowacenie. Rosyjscy naukowcy prowadzili badania i lekkie zlodowacenie ma rozpocząć się od około 2020 roku.