Małopolska: Silne trzęsienie ziemi o sile 3.6 stopnia przez tąpnięcie w kopalni Janina

Mimo uspokajających komunikatów mieszkańcy Małopolski nadal niepokoją się nocnymi wstrząsami, które były odczuwalne w kilku miejscowościach – między innymi w Chrzanowie, Żarkach i Oświęcimiu. Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego, wstrząsy miały siłę około 3 stopni w skali Richtera i były spowodowane działalnością kopani Janina.

trzesienie ziemi Polska

– Poszłam do kuchni, a tam wszystko na podłodze – wspomina w rozmowie z TVN24 pani Zuzanna. Jak dodaje, kiedy się obudziła, wersalka „cała latała”. Ona jednak tąpnięcia się nie przestraszyła – jak mówi, „mieszka w lesie, więc niczego się nie boi”.

trzesienie ziemi Polska

Jednak pozostali mieszkańcy narażonych na wstrząsy wsi z niepokojem wspominają nocne wydarzenia.

– Przebudziłam się i taki szum w domu było słychać. Słyszałam słychać trzaski, później się okazało, że wszystko poprzewracane. Zerwało ze ściany bojler, powyginało rury – wymienia pani Anna.

Prace w kopalni są wstrzymane

Do wstrząsu doszło we wtorek około 22.30. Informacje, które otrzymaliśmy od internautów  na Kontakt24 potwierdziło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie. – Wstrząsy spowodowała kopalnia Janina – tłumaczył dyżurny centrum.

– Prace kopalni Janina w tym miejscu zostały wstrzymane, a załoga wycofana – poinformowała nas w środę po godzinie 10 Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.

Mieszkańcy wrócili do domów

Jak poinformowali strażacy z Chrzanowa, nie ma osób poszkodowanych.

– Straż pożarna musiała wyjechać do jednego z domów w miejscowości Żarki. Doszło tam do pęknięcia komina i ściany – precyzował strażak. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ocenił jednak, że mieszkańcy mogą wrócić do swoich domów.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o