Mamy czas do 2036 roku – Naukowcy alarmują ws. asteroidy, która pędzi w kierunku Ziemi

Asteroida Apophis

Jak donoszą rosyjscy i amerykańscy naukowcy w kierunku Ziemi pędzi asteroida, wprawdzie ma niewielkie szanse na trafienie w planetę, może mieć jednak inny wpływ na nasze życie.

Na początku tego roku rosyjski naukowiec Leonid Sokolow z petersburskiego uniwersytetu obwieścił, że według jego obliczeń asteroida Apophis minie ziemię w odległości 29 tysięcy kilometrów – czyli mniej niż jedną dziesiątą odległości Księżyca od Ziemi.

Asteroida Apophis

Asteroida Apophis

O ile ryzyko bezpośredniego trafienia jest niewielkie, o tyle obawy naukowców wzbudza możliwe oddziaływanie Apophisa na satelity krążące wokół Ziemi. Istnieje niebezpieczeństwo, że część z nich wypadnie z okołoziemskiej orbity.

Jak obliczył Sokolov asteroida minie Ziemię w niedzielę wielkanocną 13 kwietnia 2036 roku. Zaznaczył jednak, że z racji dużej odległości, nie jest obecnie w stanie obliczyć dokładnej trajektorii lotu obiektu.

Jak proponują amerykańscy specjaliści, konieczne jest opracowanie do 2036 technologii pozwalającej na zmianę toru lotu “asteroidy wielkanocnej”. Proponowane rozwiązania zakładają wykorzystanie laseru, który podgrzewając fragment obiektu zmieniłby jego trajektorię. Rozważają również możliwość użycia głowic jądrowych lub innej formy “wypchnięcia” Apophisa z jego obecnego toru.

Jak oceniają badacze, siła uderzenia byłaby porównywalna z siłą asteroidy, która spowodowała wyginięcie dinozaurów i byłaby dwukrotnie większa od wybuchu wulkanu Krakatau w 1883 roku.

– Nie mamy wpływu na huragany czy wulkany, mamy jednak możliwości by zapobiec “kosmicznej Katrinie” – twierdzi zajmujący się tematem Ray Villard z zespołu obsługującego Telskop Hubble’a – Czy mamy jednak dość politycznej determinacji i surowców by zapobiec zagrożeniu z kosmosu? – pyta za pośrednictwem wnd.com. amerykański naukowiec.

źródło: onet.pl
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Putek zniszczył Rosję.MireczekAdminxfcsafdsgfdsfdsf Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Putek zniszczył Rosję.
Gość
Putek zniszczył Rosję.

Która to, ta po lewej czy prawej?

Mireczek
Gość
Mireczek

Do 2036 roku sami się wykończymy. Nie będzie potrzebna asteroida. 🙂

xfcsafdsgfdsfdsf
Gość
xfcsafdsgfdsfdsf

Dlaczego wszystkie te komety/asteroidy nazywają imionami demonów??? Wcześniej Phaeton teraz Aphopis. A przepraszam………. zapomniałem komu służy NASA