Mamy maj a w Alpach Francuskich leży 15 metrów śniegu!

Alpy snieg

Tak wyglądał 3 maja w Alpach Francuskich @Jordan Guéant

Po późnowiosennych opadach śniegu, wielu górskich przełęczy w Alpach Francuskich może zostać otwartych piętnaście dni później, zwłaszcza Sabaudii i Górnej Sabaudii. W Cormet de Roselend w Beaufortain służby rozpoczęły usuwanie zalegającego śniegu. W niektórych miejscach droga jest pokryta 15-metrowym białym puchem!!!

Kto nie ma jeszcze dość białego szaleństwa, w Europie mimo pełni wiosny w kalendarzu są takie miejsca, gdzie zima trwa w najlepsze. Przełęcza Sabaudzkie są zakopane grubą warstwą śniegu. Pierwsze dni maja zazwyczaj oznacza początek ponownego otwierania przełęczy górskich dla samochodów i rowerów. W tym roku, po rekodowo śnieżnej zimie i chłodnej wiośnie, są wciąż pokryte kilkoma metrami śniegu. W związku z tym zostaną otwarte o 15 dni później niż zwykle.

W małym Saint-Bernard 3 maja wciąż leżało 6 metrów śniegu. Jeśli chodzi o przełęcza: Iseran oraz Croix de Fer, odśnieżanie rozpocznie się dopiero 7 maja. Na przełęczy Galibier operacje usuwania śniegu zostały nawet wstrzymane ze względu na ryzyko lawin.

Cormet de Roselend, wznoszący się 1968 m n.p.m., może być jednym z pierwszych, które zostaną otwarte. Trzeciego maja służby rozpoczęły usuwanie śniegu, ale w niektórych miejscach droga jest pokrywa 15-metrową warstwą śniegu. „W ciągu 17 lat, kiedy tu bywałem, nigdy nie widziałem tak dużo śniegu! Nawet najstarsi twierdzą, że nigdy czegoś takiego nie miało tutaj miejsca” – powiedział jeden z pracowników. „Oczyszczanie tej drogi zajmie co najmniej trzy tygodnie” – dodał.

Wiosny nie widać także po francuskiej stronie Pirenejów. Wręcz przeciwnie, w piątek w nocy śniegu znów dosypało, tym razem w Pirenejach Katalońskich. W Andorze opady śniegu dla maja okazały się rekordowe; w Pas de la Case spadło 10-20 cm białego puchu. Jednak na najbliższe dni przepowiadane jest ocieplenie.

Alpy snieg

 

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Żar Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Żar
Gość
Żar

Człowieku, bo to góry, ręce opadają.
a nazwy miesięcy z wielkiej.