Podczas zakrojonych na szeroką skalę manewrów wojskowych „Zapad-2017”, siły Państwa Związkowego Rosji i Białorusi będą ćwiczyć działania zaczepne na kierunku europejskim, – pisze internetowe wydanie Ukraińskiej Prawdy, cytując sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.

Turczynow odnosi się do publicznych oświadczeń kierownictwa Kremla, które głosi, że jednym z priorytetów Moskwy, jest przywrócenie granic Rosji w ramach byłego Związku Radzieckiego.

„To nie jest jakaś ukryta prawda, ten plan realizuje rosyjska propaganda, siły specjalne i aparat bezpieczeństwa. Próba powrotu Ukrainy w jej orbitę, jest w ocenie Brzezińskiego podstawowym elementem, bez którego odrodzenie Imperium nie jest możliwe” – stwierdza.

Narodowa Rada Bezpieczeństwa zwraca uwagę, że agresywna polityka Rosji jest widoczna w przygotowaniach do wspólnych jesiennych manewrów FR i Białorusi „Zapad-2017”, które będą skoncentrowane na przepracowaniu działań zaczepnych.

„Plan manewrów przewiduje przećwiczenie utworzenia „przesmyka suwalskiego”, co w rzeczywistości jest niemożliwe bez agresji wobec Litwy i Polski”, – oświadczył Turczynow.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podkreślił, że celem ćwiczeń rosyjskich jest sprawdzenie gotowości wojsk do przeprowadzenia na dużą skalę operacji w ograniczonych ramach czasowych na ich przygotowanie.

W 2015 roku Rosja rozpoczęła tworzenie na swojej zachodniej granicy trzech nowych oddziałów liczących 10 tys. żołnierzy każdy. Jednak prawdziwe liczby, jak pisze pravda.com.ua, będą znacznie większe. Były naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie Philip Breedlove uważa, że Rosja nie podaje prawdziwych informacji, a w manewrach weźmie udział około 100 tysięcy żołnierzy.

Według Turczynowa, stacjonujące na granicy zachodniej wojska Rosji będą w pełni gotowe do inwazji na sąsiednie kraje do 2020 roku. Sądząc ze składu wojsk i tworzonej infrastruktury, głębokość inwazji może mieć zasięg nawet 500 km.

źródło: kresy24

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o