Mars jest bardzo toksyczny. Bardziej niż myśleliśmy

Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili eksperyment, który pokazuje, że niektóre związki chemiczne występujące na Marsie stają się toksyczne pod wpływem promieniowania UV docierającego do jego powierzchni.

Do tej pory nie udało się odnaleźć śladów życia na Marsie, ale skoro wykryto w jego glebie i atmosferze organiczne cząsteczki, wiele osób ma nadzieję na to, że jest to tylko kwestią czasu. Niemniej, wyniki ostatnich eksperymentów mogą nieco osłabić te nadzieje. Naukowcy zbadali związki występujące w marsjańskiej glebie i odkryli, że pod wpływem promieni UV docierających do powierzchni Czerwonej Planety stają się one toksyczne.

Od czasu misji lądowników Viking, która miała miejsce cztery dekady temu, podejrzewano, że na Marsie występują nadchlorany. Potwierdziły to wyprawy ostatnich łazików. Niemniej, naukowcy nie byli pewnie, co może to oznaczać. Niektórzy twierdzili, że obecność nadchloranów na Marsie może zwiększać prawdopodobieństwo, iż znajdziemy na nim życie. Nie dość, że obniżają one temperaturę zamarzania wody, są to związki, które bakterie mogłyby wykorzystywać do wytwarzania energii. W końcu, jeden z nadchloranów – nadchloran amonu – jest stosowany jako stałe paliwo rakietowe.

Ostatnio Jennifer Wadsworth oraz Charles S. Cockell z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili eksperyment, w którym ziemskie bakterie wymieszali z marsjańskimi nadchloranami, a następnie wystawili całość na działanie promieni UV podobnych do tych docierających do powierzchni Czerwonej Planety. Rezultaty były jednoznaczne: w obecności nadchloranów bakterie wymarły dwa razy szybciej niż bez ich udziału. Gdy do mieszanki dodano inne związki, które wykryto w marsjańskiej glebie, tlenek żelaza i nadtlenek wodoru, wyniki były jeszcze gorsze – bakterie zginęły 11 razy szybciej niż w mieszance z samymi nadchloranami.

Jak badacze napisali w swojej pracy naukowej, którą opublikowali w czasopiśmie Scientific Reports, te dane pokazały, że co najmniej trzy składniki marsjańskiej gleby w połączeniu z fotochemią powierzchni sprawiają, że w dniu dzisiejszym Mars jest bardziej nieprzyjazny dla życia, niż myślano. Nie do końca oznacza to natomiast, że życie wcale na Marsie nie występowało i nie występuje. Być może powstały na nim organizmy, bądź nadal istnieją takie, które zdołały przystosować się do tych ciężkich warunków.

Jest jednak pewna zaleta tego odkrycia. Możemy bowiem mniej martwić się o to, że skazimy Marsa bakteriami przywiezionymi z Ziemi. Jeśli jakiekolwiek przetrwałyby kosmiczną podróż, najprawdopodobniej wyginęłyby na Czerwonej Planecie za sprawą wcześniej opisanych warunków.

Źródło: Scientific Reports

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Co racja to racja Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Co racja to racja
Gość
Co racja to racja

Mars nie jest czerwony a warunki do życia są zaskakująco dobre. W bajki naukowców nie wierzę.