Matthew najsilniejszym huraganem od 118 lat. Zbliża się do Florydy

Matthew, pierwszy poważny huragan, który zagraża bezpośrednim atakiem w Stany Zjednoczone od 10 lat, zbliża się do wschodniego wybrzeża Florydy z obfitymi opadami i silnymi porywami wiatru po zabiciu co najmniej 339 osób w trakcie jego niszczycielskiego marszu na północ przez Karaiby.

Porywy wiatru o sile ponad 200 km/h i obfite ulewy odnotowano w kilku regionach nabrzeżnych na Florydzie, gdy oko czwartej kategorii huraganu zbliża się do wschodniego wybrzeża stanu w piątek. „Duża liczba naszych mieszkańców zwraca uwagę na nasze ostrzeżenia. Martwimy się o tych, do których informacja nie dotarła” – powiedział burmistrz Daytona Beach, Derrick Henry.
Ponad 140 tys. gospodarstw domowych zostało bez prądu – oświadczył gubernator Robert Scott. W West Palm Beach oświetlone latarnie i domy nagle pociemniały, zaś Interstate 95 opustoszała, gdy dzień wcześniej była zakorkowana przez wyjeżdżających ludzi.

huragan

Huraganowi Matthew towarzyszy bardzo niebezpieczny wiatr o prędkości 215 km/godz., atakując północno-zachodnią część Bahamów w drodze na Florydę – donosi NHC. Choć wiatr w pobliżu oka Matthew nieco osłabł, pozostaje huraganem kategorii czwartej w pięciostopniowej skali Saffira Simpsona. Jeśli burza z tak potężnym wiatrem uderzy we Florydę, NHC ostrzega przed „katastrofalnymi skutkami”. Według Narodowego Serwisu Meteorologicznego Matthew może okazać się najpotężniejszym huraganem, jaki uderzył we Wschodnie Wybrzeże Florydy od 118 lat.
Warunki huraganowe są oczekiwane dla części Florydy w piątek, wraz z niebezpieczną falą sztormową, która może sięgnąć 3,35 metrów wysokości wzdłuż wybrzeża – powiedział Ed Rappaport, zastępca dyrektora NHC. „Wiemy, że większość ofiar śmiertelnych jest wynikiem gwałtownych burz” – powiedział.

„Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby dokładnie przewidzieć, gdzie Matthew wyrządzi najwięcej szkód, ale ostrzeżenia obowiązują wzdłuż wybrzeża Atlantyku od południowej Florydy przez Georgię i Południową Karolinę. Ponad 12 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych stoi na drodze potężnego huraganu.

Ostatnim poważnym huraganem, jaki uderzył w USA z wiatrem o prędkości co najmniej 177 km/h był Willma w 2005 r.
Jeff Masters, ekspert od huraganów, poinformował na swojej stronie internetowej Weather Underground (www.wunderground.com), że zagrożenie ze strony Matthew jest szczególnie poważne w Cape Canaveral. NASA i Siły Powietrzne USA, które prowadzą działalność kosmodromu, podjęły już kroki w celu ochrony personelu i sprzętu. „Mieliśmy już bliskie starcia z huraganami. Teraz musimy przygotować sprzęt i ludzi na nadejście zagrożenia” – powiedział rzecznik NASA George Diller.

Drogi na Florydzie, Georgii, Karolinie Północnej i Południowej są zakorkowane; na stacjach benzynowych brakuje paliwa i gazu, zaś sklepy świecą pustkami. Scott ostrzega, że skutki przejścia huraganu mogą okazać się katastrofalne, jeśli Matthew wkroczy bezpośrednio do stanu. Ewakuowano ponad 1,5 mln ludzi.
„Zwracam się do wszystkich niechętnych do ewakuacji – pomyślcie o tych, którzy już zginęli. Chcecie podzielić ich los?” – powiedział Scott na konferencji prasowej. „To czas na ucieczkę. Albo huragan bezpośrednio uderzy w nas stan albo przejdzie wzdłuż wybrzeża” – dodaje.

Scott, który aktywuje kilka tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej pomagających uporać się z burzą, ostrzega, iż miliony ludzi może zostać pozbawionych prądu. Floryda, Georgia i Południowa Floryda otworzyły schroniska dla ewakuowanych. Według stanu na czwartkowy poraek ponad 3000 osób przebywa w 60 schroniskach na Florydzie – powiedział Scott. Te trzy stany, wraz z Karoliną Północną, zadeklarowały stany wyjątkowe, zmuszając ich gubernatorów do mobilizacji Gwardii Narodowej.

źródło: krolowa-supersta
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.