Megatrzęsienie ziemi zatopi wybrzeże USA

Strefa subdukcji Cascadia

Zachodnie wybrzeże USA zniknie z powierzchni Ziemi – to niemal pewne. Nie wiemy tylko kiedy to nastąpi. Przyczyną będzie drzemiąca pod ziemią gigantyczna siła.

Istnieje takie miejsce głęboko pod powierzchnią Ziemi, o którym mało kto wie. Jednak nadejdzie taki dzień za kilka dekad, kiedy wszyscy przekonamy się, czym jest strefa subdukcji Cascadia.

Strefa subdukcji CascadiaStrefa subdukcji Cascadia

Około 130 kilometrów od wybrzeża Oregonu w Stanach Zjednoczonych pod powierzchnią Pacyfiku sytuacja jest dość „napięta”. Od tysięcy lat nieustannie ścierają się ze sobą dwie płyty tektoniczne, a powstające między nimi ciśnienie wciąż rośnie, zbliżając się nieuchronnie do chwili, kiedy sięgnie zenitu.

trzęsienie ziemi USA

Co nastąpi?

Według naukowców powstanie ogromne trzęsienie ziemi, w wyniku którego krawędź kontynentu ulegnie obniżeniu o niemal 10 metrów. Z powierzchni znikną tysiące budynków i infrastruktura energetyczna. W ciągu 15 minut megatsunami uderzy w północno zachodnie wybrzeże, tworząc zabójczą ścianę wody o długości 1130 kilometrów.

Śmierć poniesie 13 tysięcy osób, a ponad milion straci dach nad głową. Potrzeba dostaw wody i żywności będzie dotyczyć ponad dwóch milionów ludzi.

Brak systemu ostrzegania

Niektóre kraje (np. Japonia) wdrożyły systemy ostrzegania przed trzęsieniami ziemi, które automatyczne zamykają elektrownie i linie kolejowe, ostrzegają szpitale i ludność za pomocą alarmu dźwiękowego.

Jednocześnie żaden z tych systemów nie powstał w regionie północno zachodniego Pacyfiku, co czyni ten apokaliptyczny scenariusz jeszcze bardziej przerażającym.

Strach

Artykuł na ten temat opublikowany w magazynie New Yorker wywołał falę przerażenia, która przeszła przez media społecznościowe. Na naukowców z Seattle spadła lawina pytań od zaniepokojonych czytelników.

– Ogólnie rzecz biorąc, artykuł był dobrze udokumentowany, jednak pozostawia wrażenie nadciągającej znacznie większej dewastacji niż przewidujemy – uspokajał John Vidale, dyrektor organizacji monitorującej sejsmikę południowo-zachodniego Pacyfiku (PNSN) na sesji pt. „Zapytaj mnie, o co chcesz”.

Prawdopodobieństwo

Jak powiedział Keneth Murphy dyrektor oddziału Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego odpowiedzialnego za Alaskę, Idaho, Oregon i Waszyngton, prawdopodobieństwo wystąpienia takiego trzęsienia ziemi w ciągu najbliższych 50 lat wynosi jeden do trzech.

– To jedyny raz, kiedy naprawdę mam nadzieję, że nauka się myli, a ten kataklizm nie nastąpi jeszcze przez tysiąc lat – dodał Murphy.

Źródło: weather.com, tvn meteo Autor: ab/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.