Meksyk: Prawie w tej samej chwili eksplodował wulkan Popocatépetl i Colima

Popocatépetl oraz Colima – dwa meksykańskie wulkany – wybuchły niemal w jednej chwili, unosząc w powietrze kolumnę popiołu, donosi agencja Reuters TV.

Meksykański Colima, który w lokalnym języku nazywany jest również „Górą Ognia” uwolnił w ostatni poniedziałek (29. sierpnia) kolumnę gazu i popiołu, które wzniosły się na wysokość 2,4 kilometrów. Według urzędników, ostatni erupcja miała miejsce w tym dniu o godzinie 16:19 czasu lokalnego. Na szczęście wybuch wulkanu nie był na tyle gwałtowny, by stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców.

Wulkan Colima
Wulkan Colima
Wulkan Popocatepetl
Wulkan Popocatepetl

Na kolejną erupcję wulkanu nie trzeba było długo czekać. W środę Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom Meksyku poinformowało, że erupcja wulkanu Popocatepetl wywołało trzęsienie ziemi o magnitudzie 3 stopni w skali Richtera. „Te trzęsienia ziemi są częścią roju lub serii wulkanicznych wstrząsów tektonicznych, które rozpoczęły się w poniedziałek” – donosi CENAPRED. „W momencie przekazania niniejszego raportu (tj. w poniedziałek – od red.) naukowcy doliczyli się blisko 400 trzęsień”.

Zarówno wulkan Colima, jak i Popocatepetl są częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia. Meksyk zawiera ponad 3000 wulkanów, ale tylko 14 z nich uważanych jest za aktywne. Główne wybuchy w historii Meksyku miały miejsce w 1953 r. – erupcja wulkanu Paricutín w Michoacan, w 1982 wybuch wulkanu Tacana w Chiapas i w 1986 r. erupcja wulkanu Colima.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.