Meksyk: Wulkan Colima grozi największą erupcją od stulecia


Colima, nazywany „Wulkanem Ognia”, jest na skraju gigantycznej erupcji, największej od ponad stulecia. Meksykańskie władze przeprowadziły ewakuację mieszkańców z wiosek położonych u stóp wulkanu i obserwują rozwój wypadków. Jakie są scenariusze?

W Meksyku znajduje się przeszło 40 wulkanów. Jednak z tylko jednym od jakiegoś czasu są poważne problemy. To wulkan Colima, który dotąd był jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju, a teraz spędza sen z powiek milionom ludzi.

Jego aktywność systematycznie rośnie, co jakiś czas dochodzi do erupcji, podczas których pióropusz popiołów unosi się na wysokość kilku kilometrów i opada w niedużej odległości na miejscowości położone u stóp wulkanu.

Tym razem jednak naukowcy spodziewają się znacznie potężniejszej erupcji, która może przypominać tą z 1913 roku, kiedy to popiół opadł nawet w odległości 725 kilometrów na północny wschód od krateru. Jeśli sytuacja powtórzyłby się w obecnych czasach, doszłoby nie tylko do rekordowej ewakuacji, lecz również skażenia ujęć wody pitnej i upraw na znacznym obszarze.

W obawie przed czarnym scenariuszem władze wytyczyły strefę zamkniętą w promieniu 12 kilometrów od stożka. Ewakuacja objęła blisko tysiąc osób. W każdej chwili strefa może zostać rozszerzona na kolejne miejscowości, dlatego tamtejsi mieszkańcy są na bieżąco ostrzegani i przygotowują się na opuszczenie domów.

Naukowcy snują trzy scenariusze. Najpomyślniejszy to ten, który zakłada, że wulkan uspokoi się. Istnieje jednak poważne zagrożenie, że podczas erupcji eksplozywnej, dojdzie do zapadnięcia się kopuły wulkanu. Wówczas sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej.

Colima zbudził się z bardzo długiego snu w 1560 roku. Od tego czasu odnotowano 26 okresów jej wzmożonej aktywności. Jako że jest on najbardziej niebezpiecznym wulkanem ze wszystkich znajdujących się w Meksyku, naukowcy monitorują go bez przerwy, sekunda po sekundzie.

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.