Meteor nad Polską. Możliwe kolejne obserwacje

Bolid pojawił się na niebie nad okolicami Torunia we wtorkowy wieczór. Niebo na kilka sekund rozbłysło.

Jak poinformował nas internauta o nicku legion bydzia, obiekt rozjaśnił niebo o godz. 18.02.- Nasza kamera zarejestrowała takie zjawisko – poinformował Mariusz Wiśniewski z Polskiej Pracowni Komet i Meteorów. Wyjaśnił, że jest to prawdopodobnie bolid należący do roju Geminidów, ale podkreślił, że zjawisko trzeba dokładniej przebadać, żeby mieć pewność.

Meteor Polska

– Mamy końcówkę aktywności Leonidów i początek aktywności Geminidów. Te drugie są dość aktywne i mogą dawać takie zjawiska, jakie zaobserwowaliśmy na dzisiejszym niebie – zaznaczył.

Szansa na więcej

Obiekt był dość jasny. Jest szansa, że w następnych dniach zobaczymy ich więcej. Za dwa tygodnie, czyli 14 grudnia, rój Geminidów osiągnie szczyt. – Ich aktywność porównywalna jest z Perseidami, dlatego możemy liczyć nawet na 100 spadających gwiazd na godzinę – zaznaczył Wiśniewski.

Będą widoczne w całym kraju, jeśli oczywiście pogoda dopisze, czyli niebo będzie bezchmurne.

Czym jest bolid?

Bolid to spadający meteor, który jest bardzo jasny – jaśniejszy niż Wenus, czyli planeta, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Jak na meteor, to dużo. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad. Taki, jaki mogliśmy oglądać na niebie we wtorkowy wieczór.

Źródło: Kontakt24, Kontakt Meteo Autor: mar/map

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.