Meteor nad Polską prawie jak w Czelabińsku

Codziennie do ziemskiej atmosfery wpada wiele kosmicznych bryłek, które płoną niezauważone. Te największe są spektakularne, towarzyszy im rozbłysk, jakiego doświadczyli mieszkańcy Czelabińska w Rosji . Miesiąc temu niebo pojaśniało nad Polską. Zobaczcie nagranie.

Meteor był widoczny na terenie Polski wieczorem 9 grudnia około godziny 17:16, już po zmroku. Kosmiczna skała wleciała w ziemską atmosferę w okolicach Opawy w Czechach. Bolid zaczął płonąć na wysokości około 95 kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Gdy bolid znajdował się 45 kilometrów nad ziemią, kamery obserwacyjne straciły go „z oczu”. Naukowcy są zdania, że to nie był koniec bolidu, ponieważ mógł on ostatecznie spłonąć dopiero na wysokości 30 kilometrów lub nawet niżej. Najbardziej spektakularnego zjawiska doświadczyli mieszkańcy Moraw, gdzie bolid rozbłysł zielonym światłem na tyle mocno, że naziemne obiekty rzuciły wyraźny cień.

To oznacza, że bolid, który wybuchał kilkukrotnie, ostatecznie osiągnął jasność -16 magnitudo, a więc był jaśniejszy niż Księżyc w pełni. Na poniższym nagraniu, które zostało potwierdzone przez Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, możecie zobaczyć omawiany bolid na niebie nad Zieloną Górą (data na nagraniu jest błędna). Wygląda bardzo ładnie:

Meteory nad Polską to nie rzadkość

Niemal każdego dnia zdarzają się przeloty meteoroidów, które zanikają w atmosferze, a czasami, jeśli są większe, spadają na powierzchnię ziemi. Nigdy nie wiadomo kiedy i co spadnie tak jak to miało miejsce w Rosji

Na poniższym nagraniu widać meteor nad Polską lecący z dużo mniejszą prędkością za dnia a mimo to był widoczny przez prawie minutę. Trzeba przyznać że wygląda to bardzo efektownie

Do kolejnego zdarzenia doszło w małej wsi na Mazurach jak meteoryt spadł na dom robiąc w nim dziurę. Jedyny minus właścicielki to to, że zgłosiła to zdarzenie odpowiednim służbą i niestety prawo jest takie, że mimo iż kosmiczna skała spadła na jej posesję nie była jej i  musiała  oddać ją skarbowi państwa. I tak się stało kobieta pozbyła się cennego kruszcu nie dostając nic w zamian.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.