Mieszkańcy Syrii znajdują się w ogromnym potrzasku

Syryjczycy są w potrzasku między siłami rządowymi, które bombardują obszary zamieszkane przez cywilów, a bezwzględnymi ugrupowaniami islamistów – ostrzegli śledczy z komisji ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii w opublikowanym w czwartek raporcie.

Podkreślili, że konflikt syryjski jest w coraz większym stopniu napędzany przez obce mocarstwa i że nacechowany jest „szerzeniem się ekstremizmu”.

wojna w Syrii

Siły Państwa Islamskiego (IS), które kontrolują znaczne obszary północnych i wschodnich prowincji syryjskich, dążą ku centrum i na południe, siejąc terror i popełniając zbrodnie przeciwko ludzkości – głosi raport, obejmujący okres od stycznia do lipca br. Na podstawie 350 rozmów, a także zdjęć, w tym satelitarnych oraz danych medycznych udokumentowano w nim morderstwa, gwałty i porwania, których dopuściły się wszystkie strony konfliktu.

wojna w Syrii

„Wojna (w Syrii) jest w coraz większym stopniu napędzana przez mocarstwa międzynarodowe i regionalne” – głosi raport, nie wymieniając ich z nazwy. Wskazano, że mocarstwa te kierują się swymi interesami geostrategicznymi. Zwrócono też uwagę, że mocarstwa regionalne konkurują między sobą o wpływy, co doprowadziło do „alarmującego nasilenia się wyznaniowego wymiaru” konfliktu.

Tortury sił Asada

Oenzetowscy śledczy, którzy od 2011 roku przeprowadzili rozmowy z 600 byłymi więźniami, podkreślają, że „prawie wszyscy byli ofiarami lub świadkami tortur”. Reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada komisja zarzuciła odpowiedzialność za powodowanie śmierci więźniów „na wielką skalę”.

wojna w Syrii

W raporcie wskazano też, że IS dopuszcza się morderstw, tortur, gwałtów, niewolnictwa seksualnego, przymusowych przesiedleń „i innych nieludzkich aktów”. Odnotowano wykorzystywanie przez IS dzieci do walki, a także niszczenie obiektów kulturalnych. Ataki Państwa Islamskiego na syryjską ludność cywilną w raporcie uznano za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

Komisja poinformowała, że kontynuuje sprawdzanie doniesień o zrzucaniu gejów z wysokich budynków przez bojowników IS oraz o ścinaniu gejów przez „narzucający ekstremistyczną ideologię” Front Al-Nusra powiązany z Al-Kaidą.

W raporcie odnotowano również, że w kwietniu nalot sił koalicji pod wodzą USA spowodował ponad 60 ofiar cywilnych w Aleppo, a w czerwcu w takim nalocie zginęła tam rodzina, w tym pięcioro dzieci. W obu przypadkach intencje militarne nie były jasne – wskazali oenzetowscy śledczy.

Autor: mtom / Źródło: tvn 24, PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.