Miliony kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi

kosmiczne smieci

Młody, amerykański programista wizualizuje, jak wygląda kosmiczna otoczka naszej planety w rzeczywistości. Ziemię nieustannie okrążają miliony kosmicznych śmieci, które wytworzył człowiek.

18-letni amerykański programista James Yoder stworzył wizualizację, gdzie każdy może obserwować w czasie rzeczywistym wszystkie kosmiczne obiekty, krążące wokół kuli ziemskiej. Znajdują się na niej nie tylko aktywne satelity i rakiety, które dostarczają na Ziemię obrazy satelitarne, ale wszystkie obiekty o średnicy większej od 10 centymetrów.

Wszystkie kosmiczne śmieci zaznaczone są różnokolorowymi kropkami, które cały czas się przemieszczają. Kolorem czerwonym oznaczone są czynne satelity, kolorem niebieskim szczątki rakiet, a szarym kolorem różnego rodzaju kosmiczne odpadki.

Informacje o obiektach

Wizualizacja pozwala swobodnie poruszać się po ziemskiej orbicie. Po wybraniu konkretnego obiektu możemy też zobaczyć wszystkie parametry techniczne obiektu, a więc jego nazwę, kiedy został wystrzelony, apogeum (maks. wysokość), perygeum (min. wysokość), aktualne położenie, aktualną wysokość, aktualną szybkość czy czas obiegu wokół Ziemi.

kosmiczne smieci

Ludzkie śmieci

Kosmiczne śmieci lub kosmiczne odpadki (ew. kosmiczne wysypisko) są to obiekty na orbitach wokół Ziemi, wytworzone przez człowieka, ale niesłużące już żadnemu celowi. Składa się na nie wszystko – poczynając od zużytych rakiet wielostopniowych, nieczynnych satelitów, tego, co astronauci zgubili podczas spacerów kosmicznych, aż po pokolizyjne fragmenty kosmicznych urządzeń i pozostałości eksplozji.

Miliony małych obiektów

Znaczną większość z milionów obiektów śmietniska stanowią małe kawałki, jak na przykład listki farby. Liczbowo znaczna większość śmieci ma 1 cm lub mniej. Z szacowanych 500 tys. obiektów o średnicy powyżej 1 cm, tylko 18 tys. może być śledzonych z Ziemi. Łączną liczbę obiektów szacuje się na miliony.

Ponad 5 tysięcy ton odpadków

Skoro śmieci zostały wykonane ręką człowieka, całkowita możliwa masa śmieci jest łatwa do obliczenia. Jako że w masie śmiecia dominują cięższe obiekty, znane już od dłuższego czasu, masa całkowita pozostaje względnie stała. Szacuje się ją na około 5500 ton.

Tysiące lat w kosmosie

Na wyższych orbitach, gdzie wpływ atmosfery jest dużo mniej znaczący, degradacja orbity trwa dłużej. Wpływ Księżyca i ciśnienie wiatru słonecznego może stopniowo pchać śmieci na niższe orbity, ale na bardzo wysokich orbitach może to trwać tysiące lat.

Źródło: stuffin.space, tvn meteo, IFL Science, popsci.comAutor: AD/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Miliony kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi”

 1. Mnie to nie dziwi dobrze wiadomo,że człowiek zaśmieca swoje otoczenie bez żadnych wyrzutów sumienia.Odpady radioaktywne do lasu nieoczyszczone ścieki do morza stary sprzęt na pustynię a kosmos jest wieeelki i wszystko przyjmie gdyby nie to że za drogo mieli już pomysł wynosić śmieci na orbitę i dalej Wall-e to nie fajna bajka tylko wizja tego co nas czeka śmiecimy na potęgę więcej i szybciej niż udaje nam się zutylizować koniec świata nastąpi dla nas w ten sposób że zginiemy w zwałach cuchnących odpadów jak królowie wysypiska

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Ale slaby artykul

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. „grzechy jej narosły – aż do nieba” 18:5,6

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.