Misja na Marsa zagraża życiu astronautów. Promieniowanie kosmiczne coraz mocniejsze

Załogowa misja na Marsa może być niebezpieczniejsza niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Naukowcy odkryli, że taka podróż może trwale uszkodzić mózgi astronautów.
Nowe badania naukowców z University of New Hampshire wykazały, że wpływ promieniowania kosmicznego jest znacznie wyższy niż wcześniej sądzono, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla astronautów, jak i satelitów.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Space Weather naukowcy wykazali, że poziom promieniowania z galaktycznych promieni kosmicznych (GCR) wzrasta szybciej i, jak widać, ich intensywność wkrótce przekroczy wszystkie wskaźniki przez cały okres obserwacji. Astronauci bez ochrony mogą doświadczać ostrych objawów skażenia radiacyjnego, jak również doświadczać długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak rak i uszkodzenia narządów wewnętrznych, takich jak serca i mózgu.

Misja na Marsa promieniowanie

W 2014 roku ten sam zespół przewidywał, że poziom promieniowania wzrośnie o 20% na odcinku między jednym minimum słonecznym a następnym. Cztery lata później ich najnowsze badania pokazują, że prognozy były skromne, a rzeczywisty poziom został przekroczony o 30%.

Dane z sondy orbitalnej Księżyca pokazują, że promieniowanie galaktycznych promieni kosmicznych rośnie szybciej, niż wcześniej przewidywano. Powodem tego zjawiska jest anormalny spadek aktywności słonecznej w ostatnich latach. Kiedy słońce jest aktywne, często pojawiają się plamy słoneczne, które wzmacniają pole magnetyczne gwiazdy. Następnie, za pomocą wiatru słonecznego, odchyla GCR – i tym samym zmniejsza ogólny poziom promieniowania kosmicznego.

Aktywność słoneczna

Aktywność słoneczna

Zwykle aktywność słoneczna maleje i zwiększa się w cyklach o 11 lat, kiedy aktywność słoneczna wynosi minimum 6-8 lat, a następnie gwiazda jest bardziej aktywna 3-4 lata później. Ale od 2006 r.obserwujemy najniższy poziom aktywności słonecznej w historii pomiarów.

Załogowa misja na Marsa może być niebezpieczniejsza niż pierwotnie przypuszczaliśmy

Badania na myszach, które sfinansowała NASA, wykazały, że promieniowanie kosmiczne wpływa na integralność nerwów i synaps. Co ciekawe, aby szkodliwe efekty były widoczne, ekspozycja na promieniowanie kosmiczne musi być kilkumiesięczna. Takiej będą poddani astronauci podczas załogowej misji na Czerwoną Planetę. Nie ma szans, by nie zostali oni napromieniowani w stopniu niezagrażającym działaniu ich mózgów.

– Nie jest to pozytywna wiadomość dla astronautów, którym misja na Marsa zajmie 2-3 lata. Bez wątpienia skutki promieniowania dla ludzi będą takie same jak dla myszy, które badaliśmy. Astronauci doświadczą problemów poznawczych, które mogą doprowadzić do zmniejszenia ich możliwości intelektualnych, zagubienia, pojawienia się stanów lękowych i długotrwałych problemów poznawczych – powiedział Charles Limoli, jeden z autorów badań.

Skoro już po 6-miesięcznej ekspozycji na promieniowanie kosmiczne mogą pojawiać się problemy neurologiczne, prawdopodobne jest, że wystąpiłyby one już podczas pobytu na Czerwonej Planecie. Mogłoby to zagrozić powodzeniu misji.

Problemy ze skupieniem, brak zainteresowania otoczeniem, szwankująca pamięć, demencja – to „mniej groźne” konsekwencje ekspozycji na promieniowanie kosmiczne. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że uszkodzenia neuronów i połączeń neuronalnych są wczesną oznaką rozwijającej się choroby Alzheimera.

Misja na Marsa planowana przez NASA trwać będzie co najmniej 2,5 roku. Naukowcy liczą 6 miesięcy na dotarcie do Czerwonej Planety, 18 miesięcy na pobyt na Marsie i 6 miesięcy na powrót na Ziemię. Może okazać się, że z takiej wyprawy powrócą zupełnie inni ludzie niż ich znaliśmy.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
keriSikorka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Użytkownik
keri

Na księżyc misji nie ma, choć nie byłoby prawie zagrożenia promieniowaniem kosmicznym przy tak małej odległości 😀
Astronauci filmowi nie narzekali na skutki promieniowania 🙂 Na stacji kosmicznej to wychodzą na spacerki w cieniutkich skafanderkach 😀
Trzeba powiedzieć jasno: nie ma możliwości technicznych wejścia w kosmos przez człowieka i nigdy nie było.

Sikorka
Gość
Sikorka

Ja nie boję się promieniowania ale nie chce na siłę podróżować na wymyślona planetę