MON: Sprzęt w wymaganej gotowości, wysokie stawiennictwo rezerwistów

MON Sprzęt w wymaganej gotowości, wysokie stawiennictwo rezerwistówStan techniczny samolotów bojowych i broni pancernej polskiej armii pozwala na wypełnianie zadań; trwa szkolenie rezerwistów, a stawiennictwo na ćwiczenia jest blisko stuprocentowe – powiedział w czwartek w Sejmie w wiceminister obrony Maciej Jankowski.

Wiceminister zaznaczył, że odpowiedź na pytania posłów TR o stan gotowości bojowej samolotów F-16 i MiG-29 oraz czołgów, a także stopień wyszkolenia załóg i o kwestie mobilizacji będzie na pewnym poziomie ogólności, ponieważ dotyczy „pogranicza informacji jawnej i zastrzeżonej”.

– Ogólnie stan techniczny sprzętu wojskowego zapewnia utrzymanie wymaganej gotowości i realizację zadań operacyjnych oraz szkoleniowych – powiedział Jankowski. Zapewnił o wysokim poziomie sprawności sprzętu wojsk lotniczych, zarówno jeśli chodzi o F-16, jak i MiG-29. Zaznaczył, że „obsługa serwisowa jest zapewniona”.

Poziom sprawności wojsk pancernych wiceszef MON określił jako „dość wysoki”. – Są oczywiście pewne problemy, związane z czołgami Leopard 2A4, ale nie widzimy, aby w perspektywie stanowiło to jakieś zagrożenie – dodał.

Pytany o liczebność poszczególnych korpusów osobowych Jankowski powiedział, że ogólna liczba stanowisk żołnierzy zawodowych to obecnie ok. 115 tys. – w tym 23 650 stanowisk oficerskich, 43 030 podoficerskich, 48 800 szeregowych; dodatkowo jest 4 500 stanowisk dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Łącznie daje to blisko 120 tys. stanowisk. Najwięcej żołnierzy – ponad 84 tys. – podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wiceminister przypomniał, że „liczba generałów systematycznie z roku na rok się zmniejsza”, i przy ostatnich nominacjach liczba oficerów nowo mianowanych na pierwszy stopień generalski była mniejsza niż liczba generałów odchodzących w stan spoczynku.

Poinformował też, że w 2013 r. przeszkolono ponad 3 tys. żołnierzy rezerwy, w bieżącym roku, do chwili obecnej ponad 4 tys., a plan zakłada przeszkolenie ponad 7 tys. żołnierzy. Zwrócił uwagę na „bardzo korzystną tendencję” – na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe stawia się ponad 90 proc. wzywanych.

źródło: PAP

Podobne, ostatnio opublikowane artykuły

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o